REKLAMA

Radni PiS rozmawiają z wiceministrem Waldemarem Budą o środkach na nowy park pomiędzy ul. Podwisłocze a Wisłokiem

RZESZÓW / PODKARPACIE. Radni miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej  Panem Waldemarem Budą, aby rozmawiać o możliwościach sfinansowania utworzenia nowych terenów zielonych pomiędzy mostem zamkowym a mostem karpackim.

–  Naszym celem jest jak najszybsza realizacja nowych bulwarów pomiędzy mostem zamkowym a mostem karpackim. Pan Minister zapewnił nas, że pomysł utworzenia nowych bulwarów wpisuje się w założenia programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 i szanse, aby realizować takie przedsięwzięcie przy udziale środków europejskich z nowego instrumentu jak najbardziej istnieją. Chcielibyśmy, żeby władze Rzeszowa wykorzystały tę wyjątkową okazję na środki zewnętrzne i rozpoczęły niezbędne prace przygotowawcze tak aby być gotowym do  aplikowania o środki europejskie zarządzane przez Ministerstwo. Warunkiem jest jednak jak najszybsze ustalenie docelowego obszaru, na którym nowy park powstanie wraz z uzyskaniem przez miasto własności gruntów – podkreśla Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS.

–  Bardzo zależało nam na uzyskaniu potwierdzenia, że Pan Minister Waldemar Buda, który odpowiada m.in. za wdrożenie programu FEnIKS widzi możliwości wykorzystania funduszy europejskich do budowy nowego parku i taką deklarację uzyskaliśmy. To bardzo dobra wiadomość dla Rzeszowa, ponieważ pozwala z nadzieją patrzeć na budowę nowych bulwarów w nieodległej perspektywie czasowej.  O ustaleniach wizyty rozmawialiśmy już z Prezydentem Konradem Fijołkiem, bowiem to miasto ma teraz przed sobą wyznaczenie granic przyszłego parku oraz określenie przyszłego montażu finansowego – wskazuje Waldemar Szumny.

Minister Waldemar Buda po raz pierwszy miał okazję poznać ideę utworzenia nowych bulwarów w ramach parku centralnego w trakcie kampanii wyborczej, gdzie wspólnie z wojewodą Ewą Leniart rozmawiali o możliwościach finansowania tego rodzaju przedsięwzięcia.

– Chyba najpoważniejszą przeszkodą do zbudowania bulwarów jest konieczność pozyskania przez miasto wszystkich niezbędnych działek na własny koszt. Gdyby kupować je po cenach rynkowych oznaczałoby to wydatek nawet ponad 100 mln złotych, a na to budżetu nie stać. Dlatego liczymy, że trwające rozmowy prezydenta z deweloperami doprowadzą do kompromisu, z jednej strony w sprawie ceny, z drugiej strony w sprawie zasięgu terenów zielonych. Tu prawdopodobnie nasze apetyty na ich wielkość trzeba będzie nieco zweryfikować, niemniej cały szeroki pas wzdłuż Wisłoka musi stanowić teren parkowy – wskazał Robert Kultys.

Utworzenie bulwarów pomiędzy ul. Podwisłocze, a rzeką Wisłok jako element większego projektu, jakim ma być rzeszowski park centralny, to od lat priorytet działań radnych Prawa i Sprawiedliwości. Widać, że wciąż bardzo zależy im na tym, aby Rzeszów jak najszybciej wzbogacił się w nadrzeczne tereny parkowe, które będą wizytówką śródmieścia.

IMG_20210929_113957

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 z budżetem ponad 25 miliardów euro przewiduje m.in. wspieranie inwestycji przyczyniających się do większej odporności na zmiany klimatu oraz ochronę bioróżnorodności.

materiały nadesłane

05-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)