REKLAMA

Rada Miasta zdecydowała – alkohol w Śródmieściu do 22:00. Będzie spokojniej?

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek rzeszowscy radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Śródmieściu. Projekt, którego wnioskodawcą był prezydent Tadeusz Ferenc wywołał kontrowersje nawet wśród radnych Rozwoju Rzeszowa, jednak samo głosowanie było wyraźnie jednostronne.

Przechwytywanie_11_1_1

Foto: Archiwum Rzeszów24.pl

Sprawa zaprzestania sprzedaży alkoholu w godzinach: 22:00 – 6:00 wywołała jedną z bardziej burzliwych dyskusji na wtorkowej sesji Rady Miasta. Według danych przedstawionych przez wiceprezydenta Andrzeja Gutkowskiego, uchwała miała dotyczyć bezpośrednio trzech całodobowych sklepów sprzedających alkohol, które znajdują się na terenie Śródmieścia.

Powinniśmy powrócić do głębszych konsultacji i cofnąć uchwałę. Wśród mieszkańców i pracowników jest tendencja, by powrócić do dyskusji nad uchwałą nawet na szczeblu komisji. W jej skład mogliby wejść przedstawiciele Rady Osiedla i właściciele sklepów (…). Według mieszkańców problem związany jest z jednym sklepem na terenie Śródmieścia. – stwierdził na początku obrad Witold Walewander. Radny Rozwoju Rzeszowa podał przykład z miasta Krosna, gdzie podobna uchwała została po miesiącu wycofana. W podobnym tonie wypowiedział się też Wiesław Buż – także z Rozwoju Rzeszowa.

Przewodniczący Rady Miasta – Andrzej Dec, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawowymi, pytanie o opinię zostało wysłane do wszystkich rad osiedli. Odpowiedziały tylko trzy osiedla spoza obszaru Śródmieścia.

Do tych słów odniósł się Mirosław Kwaśniak. – W wyjaśnieniu nie ma mowy o sklepie przy ulicy Matejki, któremu została zabrana koncesja. Teraz ponownie ten lokal jest wynajęty do sprzedaży alkoholu (…). W niefortunnym terminie zostały wysłane informacje do rad osiedli, które w danym czasie nie były w stanie technicznie udzielić odpowiedzi (…). Sprzedający z trzech całodobowych sklepów pytają, dlaczego mają być ukarani, co jest w tej sytuacji zasadnym pytaniem. – komentował radny Rozwoju Rzeszowa.

Zdaniem radnego Marcina Deręgowskiego, sprzedający jednego ze sklepów powinien, pod groźbą zabrania koncesji, zaprzestać sprzedaży alkoholu osobom pijanym. – Nie może być tak, że jeden lokal determinuje odpowiedzialność zbiorową wszystkich podmiotów na terenie całego połączonego Śródmieścia – powiedział radny PO.

Wątpliwości miał także radny Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa). Uchwała jego zdaniem może wpływać na zakłócanie wolności działalności gospodarczej. Kiedy zamknie się jeden sklep w Rynku, za chwilę pojawi się taki sam na przykład przy ul. Jałowego.

Projekt spotkał się z aprobatą po stronie radnych PiS-u. – To nie jest prohibicja, bo przecież każdy, kto będzie chciał kupić alkohol w Śródmieściu, będzie mógł to zrobić do godziny 22:00 – komentował uchwałę Grzegorz Koryl. Projekt chwalili także między innymi: szef klubu Marcin Fijołek oraz radni Danuta Solarz i Mateusz Szpyrka.

Prezydent Rzeszowa kierował się przede wszystkim losem mieszkańców Śródmieścia, którzy zgłaszali problem na osiedlowym spotkaniu. – Wyobraźcie sobie Państwo, że macie pod oknami sklep i przez całą noc wam się tłuką. Jeżeli mieszkacie gdzieś dalej, to was to nie dotyczy. – tłumaczył prezydent Rzeszowa. Tadeusz Ferenc wyraził także swój sprzeciw dla nadmiernego spożywania alkoholu. – Chcemy bronić tutaj pijaków, którzy idą w nocy, żeby gasić pragnienie. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem alkoholu. Wystąpiłem z tą uchwałą również po to, by ludzie mieli spokojną noc – dodał Tadeusz Ferenc.

Na początku rada przegłosowała wniosek o skierowanie uchwały do komisji. Za opowiedziało się 7 radnych. Przeciwko było 13.

Przewodniczący Andrzej Dec zaproponował jeszcze, by uchwała weszła w życie dopiero 1 lutego 2019 r. Nie spotkało się to ze sprzeciwem, więc głosowanie przeprowadzono z tą właśnie poprawką.

Za wprowadzeniem opowiedziało się 17 radnych, przeciw było 5, a 1 wstrzymał się od głosu. Uchwała zostanie zatem wprowadzona w życie.

Autor: Kacper Ciuba

19-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rada-miasta-zdecydowala-alkohol-w-srodmiesciu-do-2200-bedzie-spokojniej-5373-00r2kc