REKLAMA

Rada miasta podjęła decyzję. Od 2016 roku droższe bilety MPK

RZESZÓW / PODKARPACIE. Korzystasz z rzeszowskiego MPK? Od nowego roku zapłacisz więcej za bilety jednoprzejazdowe i czteroprzejazdowe. Decyzję podjęto podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Dziwi mnie fakt, że idziemy w tę stronę – komentuje Grzegorz Koryl z PiS.

Cena biletów jednoprzejazdowych wzrośnie z 2,80 zł na 3,00 zł. „Czteroprzejazdówki” podrożeją natomiast z 10,60 na 11,20 . Za podwyżką było 15 radnych z koalicji Rozwoju Rzeszowa i PO. Na „nie” zagłosowało 9 radnych PiS-u, a jeden wstrzymał się od głosu.

Radni Prawa i Sprawiedliwości krytykowali władze miasta twierdząc, że koszty związane z poprawą infrastruktury transportu (nowe autobusy i przystanki, bus pasy) nie powinny być konsekwencją wyższych cen dla mieszkańców. Nasz klub ze zdumieniem podszedł do propozycji związanej z podwyżką cen biletów – powiedział Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Podjęta uchwała zdumiewa tym bardziej, że za kilkadziesiąt dni Rzeszów wprowadzi strefę płatnego parkowania. Głównym jej celem miało być skłonienie kierowców do częstszego korzystania z autobusów. – Jeśli miasto chce zachęcać do korzystania z przejazdów komunikacją publiczną, a od stycznia wprowadza płatną strefę parkowania, to kompletnie nie rozumiem, dlaczego w tym samym momencie funduje podwyżkę cen biletów mieszkańców. To naprawdę wyjątkowo niefortunny moment wprowadzania tych podwyżek – podkreślił Robert Kultys z PiS-u.

Zarzuty opozycji próbowali odeprzeć niektórzy radni Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Andrzeja Deca, wyższe ceny biletów nie mogą wejść w życie wraz ze strefami płatnego parkowania. Zaznaczył, że na transport publiczny miasto wydaje rocznie 58 milionów złotych, a zysk z biletów to około 30 milionów.

Władze Rzeszowa odwołały się też do zmiany wprowadzonych w kwietniu 2012 roku. Wówczas rada obniżyła ceny biletów miesięcznych ze 120zł do 98 zł, ustawowych z 60 do 49 zł, a samorządowych z 65 do 55 zł.

Wiceprezydent Marek Ustrobiński podkreślił, że podwyżki nie są skierowane do stałych użytkowników komunikacji, tylko do tych, którzy korzystają z niej incydentalnie. – Nie ma mowy o podwyżce dla tych, którzy od lat jeżdżą komunikacją – powiedział Ustrobiński.

Czy plan stolicy Podkarpacia polegający na zachęceniu mieszkańców do korzystania z MPK się powiedzie? – Naukowcy z Gdańska, z Rzeszowa przygotowywali badania, które jednoznacznie mówią, że aby przerzucić ludzi z samochodów osobowych na MPK, nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek podwyżki. Dziwi mnie fakt, że idziemy w tę stronę – skwitował Grzegorz Koryl z PiS.

Na wtorkowej sesji zdecydowano również, że wzrosną ceny za wodę i ścieki. Pierwsze zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Foto: zdjęcie ilustracyjne / archiwum Rzeszów24.pl

Foto: zdjęcie ilustracyjne / archiwum Rzeszów24.pl

(az)

 

02-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)