REKLAMA

Rada Medyczna przy Premierze RP nie zaleca amantadyny w leczeniu COVID-19

POLSKA. 1 lutego opublikowano zalecenia konsultantów krajowych medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii, we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP. Dotyczą one postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu. Z zaleceń wynika, że Rada Medyczna nie zaleca stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19.

a02884fc2abeaf-948-568-0-34-1732-1039
Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

Jak czytamy w zaleceniach dotyczących postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu, opublikowanych na stronie internetowej rządu, pacjent leczony z powodu COVID-19 w warunkach domowych, zwłaszcza z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, wymaga stałego monitorowania z uwagi na ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Leczenie stosowane w łagodnym przebiegu sprowadza się do stosowania leków objawowych, jak w innych ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych.

W sytuacji pogorszenia przebiegu choroby, pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie ma szansę na uzyskanie skutecznego leczenia. Nie należy opóźniać kierowania pacjenta do leczenia szpitalnego – podano w zaleceniach.

 

W czwartym punkcie zaleceń odniesiono się do stosowania w leczeniu COVID-19 leków “o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym”.

Nie zaleca się stosowania w leczeniu COVID-19 leków o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym charakteryzujących się wątpliwą skutecznością lub o dowiedzionej nieskuteczności, w tym: amantadyny, chlorochiny, hydrochlorochiny, lopinawiru z rytonawirem, azytromycyny. Znaczne ilości danych z badań klinicznych, w tym największych – SOLIDARITY, RECOVERY i REMAP-CAP wskazują na brak korzyści ze stosowania chlorochiny, hydroksychlorochiny, azytromycyny i lopinawiru z rytonawirem u chorych na COVID-19 – czytamy w oświadczeniu.

Opublikowane wyniki badań nie uzasadniają stosowania amantadyny u chorych na COVID-19 – podkreślono.

Lekarz pulmonolog Włodzimierz Bodnar z Przemyśla, który leczy amantadyną osoby zakażone COVID-19 nazwał stanowisko rady “dyskredytacją leku ratującego zdrowie i życie”.

Całe stanowisko Rady Medycznej można przeczytać TUTAJ.

Źródło: red., gov.pl, Przychodnia Optima Przemyśl

03-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rada-medyczna-przy-premierze-rp-nie-zaleca-amantadyny-w-leczeniu-covid-19-2485-00r2kc