REKLAMA

Punkty szczepień na COVID-19 w każdej gminie? (WIDEO)

POLSKA. – Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Celem rządu ma być utworzenie punktów szczepień w każdej gminie. Zgłoszenia podmiotów leczniczych będą trwały do 11 grudnia.

EoYWaLJXMAA7Yk0
Foto: Adam Guz / KPRM

Szef KPRM rozpoczął piątkowe wystąpienie od apelu do opozycji, by ta nie podawała niesprawdzonych informacji związanych z liczbą dostępnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19. – Apeluję do wszystkich polityków o odpowiedzialność i o niewykorzystywanie epidemii do tego, żeby realizować  partykularne cele polityczne. Dzisiaj w Polsce mamy około 18 tysięcy wolnych łóżek covidowych i około 1300 wolnych respiratorów – powiedział Michał Dworczyk.

W ostatnich miesiącach Agencja Rezerw Materiałowych wydała 3996 respiratorów i 5447 kardiomonitorów. Każdy szpital, który zgłasza uzasadnioną potrzebę dostarczenia sprzętu tego typu, jest obsługiwany przez ARM – dodał Dworczyk.

 

Punkty szczepienne w każdej gminie?

Następnie Dworczyk poinformował o tym, że do 11 grudnia poprzez portal ezdrowie.gov.pl mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, które chcą brać udział w Narodowym Programie Szczepień.

Zakwalifikowane do udziału w programie zostaną podmioty, które do 11 grudnia wypełnią online formularz zgłoszeniowy i spełnią przewidziane wymagania. Po 11 grudnia, w zależności od tego ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podejmiemy decyzję, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień. Z kolei 15 grudnia podamy informację o wszystkich zgłoszonych punktach, w których można będzie się zaszczepić – podał minister Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że rząd chce, by program szczepień nie zakłócił normalnego działania POZ. Dodał też, że celem będzie to, by w każdej gminie działał co najmniej jeden punkt mobilny szczepień dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na szczepienie stacjonarnie z różnych względów.

 

Kto może zgłosić się do Narodowego Programu Szczepień?

Do Narodowego Programu Szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie RP – mówił Michał Dworczyk.

 

Jakie warunki musi spełnić podmiot realizujący szczepienia?

EoYZol7XIAAWtUy

 

Podstawowe zasady realizacji szczepień:

  • w punkcie szczepień przewidziana jest wyznaczona osoba koordynująca ich wykonywanie, zapraszająca poszczególne osoby do poczekalni i pilnująca zachowania dystansu pomiędzy osobami się w niej znajdującymi,
  • osoba wchodząca do poczekalni dezynfekuje dłonie,
  • między osobami w poczekalni powinna być zapewniona odległość min. 1,5 metra,
  • osoba wchodząca do poczekalni oraz gabinetu ma posiadać osłonę ust i nosa,
  • poczekalnia ma być wietrzona jest raz na 1 godzinę w sposób pośredni lub bezpośredni,
  • pomieszczenie, w którym jest wykonywane szczepienie oraz punkt badań mają być wietrzone raz na 1 godzinę przez co najmniej 5 minut,
  • punkt badań i stanowisko szczepień będą na bieżąco dezynfekowane,
  • raz na godzinę dezynfekowane będą klamki, poręcze, oparcia krzeseł, podłogę w poczekalni,
  • miedzy osobą badaną a szczepioną należy zapewnić odstęp, w tym z użyciem parawanów czy przesłon, zapewniających intymność podczas szczepienia,
  • osoba przed szczepieniem wypełni w poczekalni ankietę lub przyniesie ją wypełnioną ze sobą.

 

Minister zdrowia: Zwrócimy uwagę, by bezpieczeństwo pacjenta było zapewnione

1_431
Foto: Adam Guz / KPRM

Chcemy, żeby podmioty szpitalne, POZ i podmioty prywatne zgłaszały swoje zespoły. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Mamy tu pełną dowolność, wystarczy, żeby zespół spełniał podstawowe kryteria. Najważniejsze jest bezpieczeństwo – szczepień i warunków, w jakich wykonuje się szczepienie. Dlatego nałożyliśmy też pewne wymogi związane z infrastrukturą – mówił podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Będziemy mocno zwracali uwagę, żeby bezpieczeństwo pacjenta było zapewnione. Zakładamy konkretne komponenty kosztowe, które usprawnią działanie tych zespołów. Będzie dostępny lekarz, którzy może dokonywać kwalifikacji do szczepienia. Każdy zespół powinien mieć koordynatora szczepień – podsumował szef resortu zdrowia.

Źródło: red., KPRM / Twitter, Ministerstwo Zdrowia / Facebook, gov.pl

Oprac. Kacper Ciuba

04-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)