REKLAMA

Punkty drive-thru na Podkarpaciu. Gdzie najwięcej wymazów?

PODKARPACIE. – Punkty pobrań wymazów drive-thru na COVID-19 nadal działają – przypomina Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Gdzie w regionie pobiera się najwięcej wymazów?

729x308

Foto: gov.pl

Osoby posiadające zlecenie na badanie wystawione przez lekarza lub inspekcję sanitarną, mogą je wykonać w dowolnym punkcie pobrań zwanych drive-thru. To określenie oznacza często badanie bez wysiadania z samochodu.

Pamiętajmy, że badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia zlecenia testu przez lekarza POZ podlegamy 10-dniowej kwarantannie (mamy jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu). Jeżeli wynik testu będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu, zostaniemy automatycznie zwolnieni z kwarantanny – przekazuje rzecznik podkarpackiego NFZ, Rafał Śliż.

 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie posiadamy dowodu osobistego (nie mamy nr PESEL), w zleceniu zostanie wpisana np. seria i nr paszportu.

Nie musimy znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku, choć jego posiadanie przyspiesza często pracę osób w punkcie pobrań.

 

Jak przygotować się do badania?

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawaliśmy osobie wystawiającej skierowanie na badanie).

Minimum 2 godziny przed badaniem:

– nie należy spożywać posiłków,

– nie pić,

– nie żuć gumy,

– nie płukać jamy ustnej i nosa,

– nie myć zębów,

– nie przyjmować leków,

– nie palić papierosów.

 

Jak otrzymać wynik?

Nasz wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi również nasz lekarz POZ. O wyniku badania powinna poinformować nas zatem przychodnia POZ, w której świadczeń udziela nasz lekarz rodzinny.

 

Wykaz punktów

Na terenie Podkarpacia jest 31 punktów wymazowych drive-thru. Wykaz wszystkich punktów wraz z numerami telefonów znajduje się na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

 

Gdzie pobiera się najmniej testów, a gdzie najwięcej?

W Rzeszowie przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, według ostatnich danych wykonywane było najmniej badań w ciągu godziny. Najwięcej badań wykonuje Szpital Specjalistyczny w Brzozowie i Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie – ponad 8 badań w ciągu godziny – mówi Rafał Śliż.

Średnia liczba wymazów na godzinę w podkarpackich punktach drive-thru:

Przechwytywanie1_14

Przechwytywanie2_31

 

Źródło: mat. prasowe NFZ

15-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

punkty-drive-thru-na-podkarpaciu-gdzie-najwiecej-wymazow-9454-00r2kc