REKLAMA

Przyszli terytorialsi szkolą się na Podkarpaciu. Zasilą bataliony w Sanoku, Rzeszowie, Jarosławiu i Nisku (FOTO)

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Kolejni ochotnicy przekroczyli bramy koszar zasilając struktury 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. To drugie wcielenie w tym roku do pododdziałów. W sumie do podkarpackiej brygady przybyło kolejnych 99 żołnierzy.

 

12 maja br., w dwóch lokalizacjach na terenie Podkarpacia w Rzeszowie i Nisku odbyło się wcielenie ochotników do służby w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W batalionie niżańskim komisja kwalifikacyjna przyjmowała poborowych, którzy po szkoleniu podstawowym zasilą pododdziały w Jarosławiu i Nisku natomiast w Rzeszowie kwalifikowano do batalionu rzeszowskiego, dębickiego oraz sanockiego.

 

wot1

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym na obiektach szkoleniowych dębickiego batalionu lekkiej piechoty. W tym szkoleniu udział wezmą kandydaci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.

W pierwszym dniu żołnierze zostali przyjęci, umundurowani i wyekwipowani oraz przeszli procedurę ewidencyjną. Tuż po załatwieniu kwestii formalnych wszyscy zostali poddani testowi oceny sprawności fizycznej. Krótki „test wejściowy”, w skład którego wchodzą konkurencje biegu na dystansie 3 km., ugięcia ramion w podporze przodem (pompki) oraz skłony tułowia w przód (brzuszki). Otrzymane wyniki z testu sprawności fizycznej oraz z badania współczynników budowy ciała zostaną wykorzystane do opracowania przez trenerów personalnych zestawu ćwiczeń do podniesienia sprawności fizycznej kandydatów.

 

wot2

Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie. W ostatnim dniu 26 maj br. żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) odbędą egzamin końcowy, który będzie realizowany poprzez wykonywanie zadań taktyczno-ogniowych na tzw. „pętli taktycznej”. Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 27 maja w Mielcu.

 

wot3

Powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej jakie miały miejsce w miniony weekend spowodowały, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy. Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

 

wot4

por. Witold SURA rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Zdjęcia: DWOT

16-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)