REKLAMA

Otwarcie przystanku kolejowego Rzeszów Zachodni! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę 9 czerwca podróżni skorzystają z nowego przystanku i peronu Rzeszów Zachodni. Projekt współfinansowany z POIiŚ wart jest 205 milionów złotych netto.

csm_IMG_20190607_112354_e7529bb0c9

Foto: PKP-PLK

Bliższy dostęp do kolei, peron dostosowany do potrzeb podróżnych i możliwość przejazdu w stronę Lublina i Stalowej Woli, to podstawowe korzyści z otwarcia nowego przystanku Rzeszów Zachodni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję w ramach przebudowy stacji Rzeszów Główny.

Inwestycja jest efektem działania Krajowego Programu Kolejowego – poprawa komunikacji w regionie i aglomeracji. Przystanek Rzeszów Zachodni zapewni dostęp do 14 pociągów, jadących między innymi w stronę Lublina i Stalowej Woli Południe. Dla podróżnych przygotowano wiaty i ławki. Peron ma oświetlenie, zamontowano czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne z rozkładami jazdy. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, pochylnia oraz ścieżki dotykowe, pola uwagi i pasy ostrzegawcze ułatwią komunikację.

W grudniu Rzeszów Zachodni będzie miał także drugi peron – peron wyspowy, przy którym z obu stron będą mogły zatrzymywać się pociągi. Podróżni będą z niego wyjeżdżać i przyjeżdżać pociągami kursującymi na trasie Kraków – Rzeszów – Przemyśl. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostępna będzie winda.

csm_IMG_20190607_112122_62542b1c33

Foto: PKP-PLK

Nowy przystanek Rzeszów Zachodni powstaje w ramach modernizacji stacji Rzeszów Główny. Efektem inwestycji w połowie 2021 roku będzie stacja bez barier architektonicznych. Windy i schody ruchome oraz czytelne oznakowanie ułatwią komunikację wszystkim podróżnym. Lepszy standard obsługi zapewnią też nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Bezpieczeństwo na stacji zwiększy nowe przejście pod torami, które zastąpi kładkę.

– Prace przebiegają zgodnie z planem. Na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się roboty w centralnej części stacji oraz przy wiadukcie na ul. Batorego. Do końca czerwca gotowe będą też mosty nad Al. Wyzwolenia. Pociągi płynnie pojadą po trzech nowych obiektach. Sprawniejszy będzie także ruch drogowy w rejonie mostów. Kończą się prace na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Marii Konopnickiej. Nowoczesne urządzenia i nowa jezdnia zwiększą poziom bezpieczeństwa użytkowników skrzyżowania – zapewnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP-PLK.

csm_IMG_20190607_112335_84b925ea74

Foto: PKP-PLK

Inwestycja w Rzeszowie, realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy na stację Rzeszów, współfinansowanej ze środków unijnych POIiŚ to 205 milionów złotych netto. Projekt ma na celu m.in. likwidację barier architektonicznych oraz poprawę komfortu podróżnych.

Źródło: PKP-PLK

07-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

przystanek-rzeszow-zachodni-otwarty-dla-pasazerow-foto-1280-00r2kc