REKLAMA

Przygotowania do sezonu zimowego na Podkarpaciu (WIDEO)

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. O przygotowaniach województwa podkarpackiego do okresu zimowego rozmawiano podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbywało się w czwartek 4 listopada. Po wydaniu rekomendacji dla służb, wojewoda Ewa Leniart, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec oraz zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Stanisław Sekuła poinformowali o podejmowanych działaniach przed sezonem zimowym.

IMG_8247-1-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

Na czwartkowym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Wojewoda zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są w pełnej gotowości i są dobrze przygotowane do sezonu zimowego 2020/2021.

Zwróciliśmy uwagę m.in. na kwestie zapewnienia przejezdności dróg, właściwego utrzymania obiektów budowlanych,  sprawy dotyczące zabezpieczenia społecznego osób, które w związku z nadchodzącym sezonem zimowym mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. Oczywiście uwzględniliśmy aspekt związany z występowaniem epidemii, ponieważ powodować to może, w połączeniu z warunkami zimowymi, konkretne konsekwencje. Skupiliśmy się na osobach bezdomnych, które mają zabezpieczone miejsca w placówkach  udzielających wsparcia. W związku z obecną sytuacją władze samorządowe są zobligowane do tego, aby w noclegowaniach wydzielić miejsca do izolacji  osób bezdomnych po to, aby w przypadku zakażenia koronawirusem, nie stanowiły zagrożenia dla innych bezdomnych, którzy z noclegowni już korzystają – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Służby zadeklarowały pełną gotowość i mam nadzieję ze wszystkie podjęte działania sprawią, że nadchodząca zima nie będzie okresem trudnym dla naszych mieszańców – podkreśliła Ewa Leniart.

IMG_8259-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał informacje na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem zabezpieczenia operacyjnego i istniejących zagrożeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach – najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. Ze szczegółami na temat kampanii edukacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” można zapoznać się tutaj.

IMG_8266-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

Obecny na konferencji zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Stanisław Sekuła zapewnił, że Policja od początku  listopada prowadzi działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Zaznaczył, że zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych wymagających pomocy można dokonywać  poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pozostałe działania Policji są koncentrowane m. in. na zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bieżącej reakcji na sytuacje kryzysowe i pomocy w walce z epidemią.

Nadzór budowlany ma natomiast zadbać o utrzymanie obiektów budowlanych, głównie w budynkach wielkopowierzchniowych, gdzie zimą mogą zalegać na dachach zwały śniegu.

 

Placówki dla bezdomnych na Podkarpaciu w liczbach:

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.:

– 15 schronisk dla osób bezdomnych,

– 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,

– 4 noclegownie,

– 3 ogrzewalnie.

Łącznie placówki dysponują 864 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 72 osoby, co daje łącznie 936 miejsc.

Poza wskazanymi placówkami, na terenie województwa podkarpackiego, funkcjonują także inne placówki zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

 

ZOBACZ: Wykaz placówek udzielejących wsparcia osobom potrzebującym w okresie zimowym 2020/2021

Źródło: PUW w Rzeszowie

06-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)