REKLAMA

Przycięto drzewa pod pomnikiem Piłsudskiego. Część mieszkańców będzie protestować! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Przed planowanymi obchodami Święta Niepodległości przy pomniku Józefa Piłsudskiego przycięto część drzew i posadzono kwiaty. W trakcie poniedziałkowych uroczystości monument ma zostać oficjalnie odsłonięty. Część mieszkańców postanowiła w tym dniu zorganizować protest przeciwko wycince drzew.

P1060312

Foto: Kacper Ciuba

11 listopada, podczas miejskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, nastąpi odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się na placu Wolności. Od kilku dni trwały w tym miejscu prace związane z przycinaniem drzew i przygotowaniem miejsca do uroczystości miejskich.

Według informacji opublikowanych na facebookowym profilu Daniela Kunysza – radnego Miasta Rzeszowa, ratusz wraca do pomysłu przebudowy placu Wolności. Radny Rozwoju Rzeszowa zamieścił na Facebooku plan renowacji tego miejsca.

Powstanie nowy chodnik, przebudowana fontanna, postawione nowe ławki. Kiosk i kamień węgielny będą przestawione w nowe miejsce. Niestety część drzew będzie wycięta, nie przewidziano też stojaków na rowery, które przy przystanku autobusowym oraz kiosku miałyby sens (będę to zgłaszał) – informuje radny Kunysz.

Zaniepokojona tym faktem grupa mieszkańców Rzeszowa postanowiła zorganizować protest przeciwko wycince drzew na placu Wolności. Milczący protest odbędzie się 11 listopada o godzinie 11:00 na placu Wolności od strony ulicy Piłsudskiego, w pobliżu przystanku autobusowego.

Protestujemy przeciwko planowanej “rewitalizacji” Placu Wolności, która pociągnie za sobą wycinkę znacznej ilości drzew. Zdecydowaliśmy się na protest w obronie zieleni w symboliczny dzień Odzyskania Niepodległości, ponieważ uważamy to za nasz obowiązek. Bronimy drzew i naszej małej ojczyzny przed dewastacją, gdyż tak pojmujemy patriotyzm – nowoczesny patriotyzm, nie ten martyrologiczny – informują organizatorzy.

Poprzez protest pragniemy dać wyraz naszemu oburzeniu sposobem, w jaki projekt pod nazwą „Rewitalizacja Placu Wolności” znalazł się w Budżecie Obywatelskim i tym, że nikt nie poniósł konsekwencji za te rażące nieprawidłowości. Projekt nie uzyskał poparcia dużej liczby mieszkańców, a mimo to jest forsowany przez niektóre środowiska. Obawiamy się, że w przyszłym roku znowu może wrócić i za nasze obywatelskie pieniądze ktoś pozbawi miasto pięknej oazy zieleni. Mieszkańcy Rzeszowa duszą się od smogu i spalin, a w upalne dni szukają schronienia pod drzewami. Tymczasem miasto lekką ręką kolejny raz planuje pozbyć się dużych drzew, które mają nieocenione znaczenie dla produkcji tlenu i poprawy jakości powietrza. Drzewa pełnią niezwykle ważną funkcję podczas coraz częstszych ekstremalnych upałów, kiedy powierzchnia betonu potrafi nagrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni. Niestety, jak widać, ekologiczny i zrównoważony rozwój to pojęcie obce zarówno radnym, jak i prezydentowi Rzeszowa, którzy regularnie zezwalają na redukcję obszarów zielonych w różnych miejscach – dodają w swoim komunikacie organizatorzy.

Oficjalne miejskie obchody Święta Niepodległości na placu Wolności rozpoczną się o godzinie 11:45. Program obchodów znajduje się TUTAJ.

W galerii zamieszczamy zdjęcia z obszaru wokół pomnika marszałka Piłsudskiego na dwa dni przed Świętem Niepodległości.


09-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

przycieto-drzewa-pod-pomnikiem-pilsudskiego-czesc-mieszkancow-bedzie-protestowac-foto-1999-00r2kc