REKLAMA

PRZEMYŚL. Włamał się przez okno i wyrzucał sprzęt AGD/RTV. Miał 2,5 promila

PODKARPACIE. Policjanci z przemyskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku sprawcę włamania. Mężczyzna, dostał się przez okno do pomieszczenia gospodarczego apartamentów i ukradł m.in. ekspres do kawy, dekodery i czajnik elektryczny. Jak twierdził, na prośbę kolegi, zabierał rzeczy należące do niego. 37-latek został objęty policyjny dozorem. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

457-295234

W ubiegły czwartek, około godz. 2 w nocy, dyżurny przemyskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że ktoś, z budynku na ul. Dworskiego w Przemyślu, przez okno, wyrzuca rzeczy.

Na miejsce został skierowany policyjny patrol. Przed budynkiem funkcjonariusze zastali mężczyznę, a przy nim leżące worki. 37-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego zaczął dziwnie tłumaczyć zaistniałą sytuację. Twierdził, że na prośbę kolegi zabiera jego rzeczy. Policjanci nie dali się zwieść i do wyjaśnienia sprawy zatrzymali mężczyznę oraz zabezpieczyli znajdujące się przy nim przedmioty.

Mieszkaniec powiatu jarosławskiego trafił do policyjnego aresztu. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

Policjanci ustalili, że 37-latek, z pomieszczenia gospodarczego apartamentu przy ul. ul. Dworskiego w Przemyślu, ukradł m.in. ekspres do kawy, dekodery i czajnik elektryczny. Łączne straty zostały oszacowane na 2,5 tysiąca złotych.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutu kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Swoje zachowanie mężczyzna tłumaczył tym, że był nietrzeźwy.

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu zastosowała wobec 37-latka środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Za kradzież z włamaniem grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina!

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. I choć w większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się stały spadek liczby włamań, to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój dom przed zbliżającym się sezonem urlopowym.

Dowody naukowe pokazują, że liczba kradzieży z włamaniem ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie wskazują na skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Nie dajmy szans włamywaczom!

Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował/-a się domem/mieszkaniem, zebrał/-a ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję, ulotki i jakiekolwiek pojawiające się przedmioty. Nigdy nie zostawiajmy też kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm, jeżeli go posiada. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, a jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią i w każdej chwili i miejscu na świecie obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona.

Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie cennym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe,
a te łatwo mogą paść łupem przestępcy.

Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. To samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed jego opuszczeniem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!

źródło: KMP Przemyśl

foto: archiwum redakcji / archiwum KMP Przemyśl

26-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)