REKLAMA

Przejście graniczne w Rzeszowie – Jasionce otrzymało robota pirotechnicznego (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W środę 3 stycznia, Straż Graniczna z lotniczego przejścia granicznego wzbogaciła się o robota pirotechnicznego nowej generacji zakupionego z funduszy Wojewody podkarpackiego. W terminalu odpraw lotniczego przejścia granicznego Rzeszów – Jasionka miało miejsce przekazanie robota pirotechnicznego IBIS zakupionego przez Wojewodę podkarpackiego na rzecz Straży Granicznej.

 

– Robot został zakupiony dla Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, z przeznaczeniem do użytkowania w Placówce Straży Granicznej w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Jestem przekonana, że urządzenie ułatwi pracę funkcjonariuszom i podniesie poziom bezpieczeństwa pasażerów – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Robert Rogoz dziękując wojewodzie podkreślił, że w razie potrzeby robot może być wykorzystywany również na innych podkarpackich przejściach granicznych, także drogowych.

 

Natomiast, Komendant Placówki SG w Rzeszowie – Jasionce ppłk SG Maciej Pruski dodał, że tego rodzaju sprzęt pirotechniczny doskonale wpisze się w realizację codziennych zadań służbowych i będzie dużym wsparciem dla pełniących tam służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

Na prezentacji obecny był też prezes portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka Michał Tabisz, który zwrócił uwagę na przydatność robota przy stale wzrastającym na lotnisku ruch podróżnych: – Informacja o przekazaniu robota z pewnością ucieszy ponad 700 tys. osób korzystających z lotniska (…). Niedługo uruchamiamy ponownie połączenie transatlantyckie i w tym kontekście nowy sprzęt daje pasażerom dodatkowy komfort – dzięki niemu wzrośnie poziom bezpieczeństwa

 

Informacja dot. właściwości sprzętu:

 

Robot IBIS jest przeznaczony do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, a w lotniczych przejściach granicznych wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku ujawnienia pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu. W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

 

Robot IBIS to w pełni polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Przy wadze wynoszącej 300 kg charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi (6 niezależnie sterowanych kół) i dużą prędkością (do 10 km/h). Zasilające go akumulatory zapewniają ponad 4 godziny bezprzewodowej pracy urządzenia, przy odległości pomiędzy robotem a sterującym nim operatorem wynoszącej do 1000 m. Ramię robota ma zasięg ponad 3 m i pozwala na podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg, co jest szczególnie istotne przy wadze bagażu rejestrowanego, która na rejsach transatlantyckich może wynosić ponad 30 kg.

 

Obecnie, tego typu duże roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie Łodzi i Lublinie.

Źródło: BiOSG

04-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)