REKLAMA

Nazwy trzech rzeszowskich rond powinny upamiętnić „Żołnierzy Wyklętych”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa zaproponował nadanie trzem rzeszowskim rondom nazw, które upamiętnią bohaterów polskiego, antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Pierwszy z wniosków radnych PiS dotyczy nazwania dwóch nowopowstałych rond łączących al. Wyzwolenia z ul. Warszawską imionami kpt. Władysława Koby oraz ks. Michała Pilipca, którzy za swoją działalność konspiracyjną i przynależność do AK oraz WiN m.in. zostali zamordowani przez służby komunistyczne.

Jak wyjaśnia Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS, zarówno kpt. Koba jak i ks. Pilipiec, to bohaterzy konspiracji, którzy poświęcili swoje życie walce o wolność i niepodległość Polski. Za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę, a władza komunistyczna robiła wszystko, by pamięć o nich została wymazana.

Nazwanie ich imionami rzeszowskich rond jest szansą, że postacie kpt. Władysława Koby i ks. Michała Pilipca nie zostaną zapomniane, a mieszkańcy Rzeszowa będą mieli okazję, by lepiej poznać sylwetki dwóch bohaterów niepodległościowego podziemia – wskazuje Marcin Fijołek.

Kapitan Władysław Koba i Ksiądz Michał Pilipiec zapisali tak wspaniałe karty w historii naszego regionu, że z całą pewnością zasługują na to, aby ich nazwiska patronowały wskazanym przez nasz klub rondom – dodaje Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Druga z propozycji PiS związana z rondem u zbiegu ul. Moniuszki i ul. Zygmuntowskiej ma szczególny wymiar, bowiem wskazana lokalizacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika płk Łukasza Cieplińskiego oraz jego współpracowników z IV Zarządu WiN.

Jerzy Jęczmienionka zaznacza, że nazwanie ronda przy ul. Moniuszki „im. Żołnierzy Wyklętych”, będzie stanowiło znakomite uzupełnienie i dopełnienie treści, które niesie ze sobą znajdujący się obok pomnik płk Cieplińskiego.

Nasza inicjatywa służy nie tylko symbolicznemu uczczeniu pomordowanych i oddaniu im honoru, ale ma również na celu odbudowę w naszym życiu publicznym prawdy o „Żołnierzach Wyklętych”. Chcemy, aby nazwiska bohaterów tzw. II konspiracji, nie uległy zapomnieniu, a uczynienie z nich patronów ulic, czy rond temu ma właśnie służyć – wyjaśnia Marcin Fijołek.

Propozycje radnych PiS wspiera Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Wojciech Buczak, który bardzo mocno zaangażował się w przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, m.in. poprzez kierowanie stowarzyszeniem Komitetu Budowy Pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.

Przez dziesięciolecia PRL władze komunistyczne próbowały wymazać prawdę i pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego z lat 1944-1956. Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych” jest naszym obowiązkiem, wobec wszystkich tych, którzy walczyli o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę. Uhonorowanie „Wyklętych” trzema rzeszowskimi rondami jest wspaniałą i niezwykle potrzebną inicjatywą, która w moim przekonaniu zasługuje na pełne poparcie – podsumowuje Wojciech Buczak.

 

materiał nadesłany

pis org

foto: PiS.org

10-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

propozycja-radnych-pis-nazwy-trzech-rzeszowskich-rond-powinny-upamietnic-zolnierzy-wykletych