REKLAMA

Projekt “Edward” – działania podkarpackiej policji

19 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W związku z tym, właśnie dziś policjanci z krajów europejskich prowadzą działania w ramach projektu EDWARD (z ang. European Day Without Road Death). W akcji biorą też udział policjanci z Podkarpacia.

303-170658
Foto: Podkarpacka Policja

Projekt EDWARD zapoczątkowany został w 2016 r. Jego ideą jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania odbywają się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

W działaniach uczestniczą także policjanci z Podkarpacia. Dziś, na drodze krajowej nr 94 w Krasnem funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W działaniach policjantów wspierali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy wręczali kontrolowanym kierowcom kamizelki i opaski odblaskowe.

Od początku roku do wczoraj (do 18 września) na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1082 wypadków, w których 80 osób zginęło, a 1279 zostało rannych. W tym samym okresie ubiegłego roku doszło do 1200 wypadków (80 poniosło śmierć, a 1476 doznało obrażeń).

Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Źródło: Podkarpacka Policja

19-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)