REKLAMA

Program “100 obwodnic” bez Rzeszowa? Poseł Tyszka napisał do ministra

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. W sobotę 8 lutego Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło Program budowy 100 obwodnic miast do 2030 roku. Znalazło się w nim osiem obwodnic z Podkarpacia, zabrakło jednak Rzeszowa. Poseł Stanisław Tyszka wystosował pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie pominięcia w projekcie południowej obwodnicy Rzeszowa.

s-2020-01-5500km-47-

Foto: GDDKiA

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Program, jaki 8 lutego przedstawiło Ministerstwo Finansów, określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

GDDKiA W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 kilometrów. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W opracowanym w Ministerstwie Infrastruktury Programie “100 Obwodnic” na lata 2020-2030 zostało ujętych osiem obwodnic podkarpackich miast. Część z nich to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej, dla innych z kolei proces przygotowawczy dopiero się rozpocznie.

32769

Foto: GDDKiA

Lista obwodnic z Podkarpacia ujętych w Programie “100 obwodnic”:

 • Obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
 • Obwodnica Jasła w ciągu DK73,
 • Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
 • Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
 • Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
 • Obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
 • Obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77,
 • Obwodnica Sanoka w ciągu DK84 (II etap).

Jak informuje Polskie Radio Rzeszów, poseł koalicji Kukiz’15 i PSL-u Stanisław Tyszka wystosował pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie pominięcia w projekcie południowej obwodnicy Rzeszowa. Pyta w nim ministra, czy inwestycja może się jeszcze pojawić na liście budowanych w najbliższych latach obwodnic.

Poseł zaznacza, że partia rządząca obiecywała budowę drogi, a inwestycja jest wyczekiwana przez mieszkańców. Miasto kończy prace nad decyzją środowiskową. Koszt obwodnicy szacuje się na 450 milionów złotych. Około połowę tej kwoty Rzeszów chce otrzymać z funduszy unijnych i budżetu państwa.

Źródło: GDDKiA, Polskie Radio Rzeszów

13-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

program-100-obwodnic-bez-rzeszowa-posel-tyszka-napisal-do-ministra-376-00r2kc