REKLAMA

Problemy z budową Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Inżynier budowy zostaje odwołany.

RZESZÓW. Inżynier olbrzymiej budowy realizowanej przez samorząd wojewódzki i Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego został odwołany. Centrum „Łukasiewicz” za prawie 135 mln zł od samego początku boryka się z problemami. W lecie rozpoczęcie budowy stało pod znakiem zapytania, ponieważ oferty firm były za wysokie na budżet jakim dysponowano. Teraz pojawiły się kolejne trudności. Samorządowcy uspokają i zapewniają, że nic złego się nie dzieje.

centrum_jasionka

Centrum Wystawienniczo-Kongresowego powstaje w Jasionce na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, w niedalekiej odległości terminalu lotniczego. Inwestycja będzie składać się z dwóch połączonych ze sobą budynków. W sumie cały obiekt będzie mięć powierzchnię ponad 27,5 tys. m kw. W pierwszej części centrum powstanie największa na Podkarpaciu aula, która pomieści w sumie tysiąc osób. W drugim budynku będzie odbywać się działalność wystawienniczo i biurowa. W centrum znajdzie się również miejsce na działalność instytucji i agend międzynarodowych. Budowa pochłonie prawie 135 mln zł. 64 z nich pochodzi z unii, reszta to wkład z budżetu wojewódzkiego. Budynek ma być gotowy do końca 2015 r. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie problemy jakie pojawiły się od samego początku.

Za wysokie oferty. Za mało pieniędzy.

Oferty jakie złożyły firmy startujące w przetargu na budowę centrum były za wysokie na możliwości samorządu wojewódzkiego. Rozpoczęcie inwestycji stało wtedy pod wielkim znakiem zapytania. Władze Podkarpacia zmobilizowały wtedy siły i zdobyły potrzebne pieniądze. Umowa na rozpoczęcie budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce ruszyła końcem grudnia. Przetarg na zrealizowanie inwestycji wygrało konsorcjum firm Best Construction oraz Karpat-Bud. Umowa została podpisana końcem grudnia.

Inżynier budowy zwolniony przez marszałka.

Po prawie dwóch miesiącach od rozpoczęcia tej olbrzymiej inwestycji rozpoczęły się kolejne problemy. Została bowiem zerwana umowa z inżynierem kontraktu. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego odstąpiła od umowy zawartej z firmą Bud – Invent  z Warszawy na nadzorowanie budowy w formie inżyniera kontraktu. – Podjęliśmy decyzję 12 lutego o odstąpieniu od umowy z inżynierem kontraktu. Bezpośrednią przyczyną było podzlecenie usług osobie trzeciej, firmie trzeciej, co było sprzeczne z uprzednio zawartą umową – powiedział na konferencji p.o. prezesa RARR Janusz Fudała.

Zgodnie z zawartym kontraktem po odstąpieniu od umowy RARR naliczył Bud – Inventowi 10 procentową karę umowną. Teraz agencja planuje prowadzić nadzór nad budową własnymi siłami.

Władze wojewódzkie uspokajają.

Dziś w Urzędzie Marszałkowski odbyła się konferencja prasowa na której zarówno władze wojewódzkie jak i przedstawiciele RARR-u uspokajali, że z budową nie ma żadnych problemów i wszystko idzie zgodnie z planem. – Nie ma żadnych opóźnień, prace są realizowane zgodnie z pierwotnym harmonogramem. W chwili obecnej praktycznie zakończyliśmy roboty ziemne, została wylana na większości powierzchni podstawowa płyta, tak zwanego chudego betonu. W tej chwili rozpoczęły się prace w zakresie tworzenia właściwych fundamentów w oparciu o technologie tak zwanej białej wanny. Aurę też mamy łaskawą, ostra zima była tylko 3 tygodnie, więc zawirowania związane z odstąpieniem od umowy w inżynierem kontraktu nie rzutują na terminowość realizowania prac – wyjaśnił pełnomocnik do spraw budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce Witold Słowik.

Władze województwa zapewniają również, że w okolicach centrum są już lokalizowane parkingi i lada dzień zostanie złożona oferta na inwestycję w postaci kompleksu gastronomiczno-hotelowego, który ma znajdować się w pobliżu centrum.

 

19-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

problemy-z-budowa-centrum-wystawienniczo-kongresowego-inzynier-budowy-zostaje-odwolany