Prezydent Rzeszowa odwołuje imprezy masowe! Powodem profilaktyka przed koronawirusem
RZESZÓW / PODKARPACIE. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc odwołuje wszystkie imprezy o charakterze masowym, które organizuje Urząd Miasta Rzeszowa. Jest to związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Foto: archiwum Rzeszów24.pl
– W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i realnym zagrożeniem pojawienia się przypadków zachorowań w Polsce, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc odwołuje wszystkie imprezy o charakterze masowym organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa. Prezydent prosi również wszystkich organizatorów imprez w Rzeszowie o ich odwołanie – czytamy w oficjalnym komunikacie na Facebooku Rzeszów – stolica innowacji.
Komunikat oznacza, że do odwołania zostają wstrzymane wszystkie imprezy masowe oraz wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury.
– Decyzja ta ma charakter profilaktyczny w celu zminimalizowania skutków ewentualnego pojawienia się wirusa w Polsce – informuje UM Rzeszowa.
…
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od dnia 24 stycznia br. obejmował nadzorem epidemiologicznym 53 osoby, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach utrzymującej się transmisji koronawirusa. Wszystkie osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia, a dla bezpieczeństwa były lub są objęte dwutygodniowym nadzorem epidemiologicznym.
– Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 28 osób. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 3 osób – są one w trakcie badań. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2 – napisał w środowym komunikacie dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano 81 027 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 763 zgonów (3,4 %). Według stanu na 26 lutego 2020 r. zgłoszono 2 763 zgonów z Chin (2716), HongKongu (2), Iranu (15), Korei Południowej (11), Włoch (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (4), Taiwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).
GIS apeluje do osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, by zgłaszały się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
…
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób.
Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
- WHO nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2: Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.Maseczek należy używać tylko wtedy, gdy posiada się objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewa się u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami. Maseczka powinna być używana również przez ludzi opiekujących się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Źródło: UM Rzeszowa / Facebook, GIS, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Ministerstwo Zdrowia
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz