REKLAMA

Prezydent przyjedzie do Markowej. Dzisiaj wielkie otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

PODKARPACIE. W Markowej zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Na uroczystości przyjedzie prezydent RP Andrzej Duda. Relacja będzie dostępna w polskich i zagranicznych mediach.

Muzeum było budowane 3 lata. Jego koszt szacuje się na 8,5 mln złotych. Budynek jest poświęcony Polakom, którzy podczas II Wojny Światowej narażali swoją wolność i życie, pomagali ludności żydowskiej. Na kartach historii szczególnie zapisała się rodzina Ulmów z Markowej. Muzeum zostało mianowane ich imieniem.

Rodzina Ulmów zgodziła się, aby w ich domu zamieszkały dwie żydowskie rodziny. Wydał ich policjant z Łańcuta, przez co zginęli rodzice i ich szóstka dzieci. Rozstrzelano również ośmioro Żydów.

Wnętrze Muzeum jest odtworzeniem domu Ulmów. Eksponaty to głównie zdjęcia, fotografie, filmy dokumentalne oraz multimedialna scenografia. Materiały są dostępne w języku polskim, angielskim i hebrajskim.

Na uroczystościach nie zabraknie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wczoraj polski Sejm w podjętej uchwale wyraził zjednoczenie z rodakami, którzy pomagali w czasach II Wojny Światowej ludności żydowskiej.

Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 17:30. Organizatorzy przewidują duże utrudnienia w ruchu.

17-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

prezydent-przyjedzie-do-markowej-dzisiaj-wielkie-otwarcie-muzeum-polakow-ratujacych-zydow-az003