REKLAMA

Prezydent oddał osocze: Zachęcam do tego wszystkich ozdrowieńców (WIDEO)

Prezydent Andrzej Duda oddał osocze. W specjalnym materiale opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent zaapelował o to do wszystkich ozdrowieńców.

Przechwytywanie_79

Foto: screenshot / Facebook, Andrzej Duda

Prezydent RP oddał osocze w jednym z warszawskich punktów krwiodawstwa. W mediach społecznościowych opublikował wpis i materiał wideo z tej wizyty.

Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam! Wielu ludzi potrzebuje naszej pomocy! – napisał Andrzej Duda.

Przyszedłem tutaj do poradni krwiodawstwa po to właśnie, aby to osocze oddać. Chciałem wszystkich państwa z całego serca zachęcić, wszystkich ozdrowieńców, tak jak ja, do tego, aby sprawdzili, czy te przeciwciała posiadają, czy nie. Jeżeli posiadają, jeżeli będzie ku temu zgoda odpowiednich służb medycznych, żeby oddali swoje osocze po to, żeby pomagać innym – mówi w trakcie nagrania prezydent RP.

O zakażeniu prezydenta COVID-19 poinformował 24 października rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Chorobę przeszedł bezobjawowo, izolację zakończył 4 listopada.

Oddawanie osocza na Podkarpaciu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie podaje, że osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Po przetoczeniu osocza wraz z przeciwciałami następuje eliminacja wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem, a tym samym leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami, jest bardziej skuteczne.

 

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi każdego, kto chce oddać osocze o kontakt telefoniczny pod numerem 17 867 26 71 lub 17 867 20 30 wew. 58 lub 39 albo o kontakt mailowy na adres: ozdrowieniec@rckk.rzeszow.pl.

 

Ozdrowieńcy to:

– osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby, które po zakażeniu SARS-CoV-2 nie miały wykonywanego testu, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo od zakończenia izolacji;

– osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo (posiadają przeciwciała anty-SARS-CoV-2 potwierdzone testem) i minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Dawca osocza musi wyrazić zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i do wydania do frakcjonowania. Ostateczną i wiążącą decyzję o oddaniu osocza do celów klinicznych podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.

 

Źródło: Andrzej Duda / Facebook, RCKiK w Rzeszowie

23-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)