REKLAMA

Prezydent Ferenc przekaże 200 tys. dla powodzian z gminy Chmielnik

RZESZÓW, POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował o przekazaniu 200 tysięcy złotych wsparcia dla gminy Chmielnik. Ma ona trafić do najbardziej poszkodowanych w trakcie powodzi mieszkańców.

Przechwytywanie_168

Foto: Dariusz Michna / gmina Chmielnik po fali powodziowej, 26.06.2020

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podjął decyzję o przekazaniu 200 tys. zł mieszkańcom Gminy Chmielnik jako pomoc dla poszkodowanych w czasie powodzi. Odpowiednia uchwała trafi na najbliższą sesję Rady Miasta w dniu 7 lipca br. – informuje rzeszowski Urząd Miasta.

W ostatnich dniach (22-28 czerwca br.) przez  teren województwa podkarpackiego przeszedł południowo – wschodni front atmosferyczny z nad Morza Czarnego, przynosząc bardzo gwałtowne burze połączone z obfitymi opadami deszczu i gradu. Intensywne opady spowodowały liczne podtopienia terenu, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, podtopienia i uszkodzenia infrastruktury drogowej w powiecie rzeszowskim oraz w powiatach sąsiednich.

W wyniku intensywnych opadów podniósł się gwałtownie poziom wód we wszelkiego rodzaju ciekach wodnych i rzekach przekraczając niekiedy stany alarmowe, zagrażające tym samym zalaniem terenów przyległych i obiektów.

W Rzeszowie do najbardziej dotkniętych podtopieniami należały zabudowania i ulice na osiedlu: Budziwój, Biała, Zalesie, Słocina, Wilkowyja.

Zarządzeniem Prezydent Miasta Rzeszowa, w dniu 26 czerwca br. o godzinie 18:00 wprowadzono Pogotowanie Przeciwpowodziowe oraz całodobowy dyżur w Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Rzeszowa, w celu koordynacji działań ratowniczych. Zespoły Ratownicze Państwowej Straży Pożarnej,  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta oraz Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego prowadziły intensywne działania ratownicze, polegające zapobieganiu zalania budynków mieszkalnych, obiektów gospodarczych oraz wypompowywaniu wody z terenów zalanych. W trakcie działań zużyto ponad 200 metrów sześciennych piasku oraz około 25 tysięcy worków.

W chwili obecnej sytuacja ustabilizowała się, poziom wód opadł i w rzekach osiągnął poziom stanów średnich. O godzinie 6:00 w poniedziałek 29 czerwca br. odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe. W jednostkach OSP na terenie Miasta Rzeszowa odtwarzane są zapasy piasku i worków przeciwpowodziowych, które w chwili zagrożenia powodziowego mogą pobrać mieszkańcy celem zabezpieczenia własnego mienia i dobytku. Worki przeciwpowodziowe można również pobrać w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Miasta Rzeszowa przy ulicy Hanasiewicza 10.

Przypominamy równocześnie, że wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, którzy ucierpieli ze względu na powódź, mogą starać się o zasiłek na remont budynku od 6 tysięcy do 200 tysiecy złotych, w zależności od stopnia uszkodzenia nieruchomości. Wnioski można składać w siedzibie MOPS w Rzeszowie przy ulicy Jagiellońskiej 26 lub do pracowników socjalnych pracujących w rejonie – informuje UM Rzeszowa.

Źródło: UM Rzeszowa

29-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

prezydent-ferenc-przekaze-250-tys-dla-powodzian-z-gminy-chmielnik-2169-00r2kc