REKLAMA

Prezydenci Gdańska i Sopotu w Rzeszowie. 700 tysięcy dla powodzian!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z Jackiem Karnowskim prezydentem Sopotu spotkała się z wójtami zalanych gmin Chmielnik i  Jawornik Polski na Podkarpaciu. Gdańsk, Gdynia i Sopot przeznaczyły na pomoc tym samorządom łącznie 700 tysięcy złotych. – W samorządowej rodzinie potrafimy być razem w najtrudniejszych momentach – mówił dziękując za wsparcie Stanisław Petynia, wójt Jawornika Polskiego. Prezydenci Gdańska i Sopotu pojawili się również w Rzeszowie.

107593076_1615965178572848_8024840613819819510_o
Foto: Aleksandra Dulkiewicz / Facebook

Podczas wizyty na Podkarpaciu prezydenci Gdańska i Sopotu odwiedzili miejsca, przez które w ostatnim czasie przeszła powódź. Na pomoc dwóm podkarpackim gminom łącznie przekazane zostanie 700 tysięcy złotych. W ramach pomocy Gdynia przekaże 150 tysięcy, Sopot 50 tysięcy, a Gdańsk 500 tysięcy złotych dla gmin Chmielnik i Jawornik.

Przyjechałam do Was  z miasta wolności i solidarności. Sami 19 lat temu Gdańsk też doświadczył powodzi. Wiemy jakie są jej skutki. Pamiętamy o niej do dzisiaj. W tym symbolicznym dniu, rocznicy tego wydarzenia możemy być tu, by pochylić się nad losem poszkodowanych i tych, którzy potrzebują pomocy. Dzisiaj w obliczu ludzkiej tragedii potrzebujemy tej codziennej solidarności – wyciągniętej pomocnej ręki. Jestem tutaj również jako członek zarządu Unii Metropolii Miast Polskich, i przekazuję wiadomość, że każde z miast zrzeszonych deklaruje przekazanie pieniędzy do gmin potrzebujących pomocy, w większości położonych na Podkarpaciu – mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Trzy miasta z Pomorza, stanowiące trzon Obszaru Metropolitalnego: Gdynia, Sopot i Gdańsk przekażą wsparcie dla gmin, które ucierpiały w skutek powodzi. Gdańsk łącznie przeznaczy 500 tys. zł na pomoc, z czego 300 tys. zł trafi do gminy Chmielnik, a 200 tys. zł do gminy Jawornik. Składamy nie tylko deklarację pomocy finansowej, ale również chcemy zorganizować pobyt nad morzem dla dzieci z Chmielnika, aby mogły odpocząć, a w tym czasie ich rodzice mogli poświęcić się ratowaniu dobytku. Właśnie dzisiaj będziemy rozmawiać o tym z wójtem Chmielnika – dodała Dulkiewicz.

Nawalny deszcz w Chmielniku spowodował powódź błyskawiczną, która objęła swym zasięgiem około 180 hektarów. Zniszczyła w znacznej mierze 65 budynków mieszkalnych. Budynki wymagają gruntownych remontów, osuszania, wymiany instalacji, wyposażenia. Wielu straciło znaczny dorobek swojego życia. Zalane studnie spowodowały konieczność dostarczania mieszkańcom wody. Powstały także ogromne straty w infrastrukturze  komunalnej. Uszkodzone zostało 7 mostów. Wezbrana woda uszkodziła także teren rekreacyjny oraz budynki komunalne. Dzisiaj trudno jeszcze oszacować straty, z pewnością będą to dziesiątki milionów złotych.

Pod koniec czerwca zdarzyła się w naszej gminie powódź. Ucierpiały na tym domu naszych mieszkańców oraz infrastruktura. Serdecznie dziękuję za deklarację wsparcia nas finansowo byśmy poradzili sobie ze skutkami powodzi – mówił Krzysztof Grad, wójt gminy Chmielnik.

Jawornik w ubiegłym tygodniu dotknęła wielka katastrofa. Była to wielka fala wody – nazwano ją powodzią błyskawiczną. W ciągu godziny przechodząc przez naszą gminę, zniszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze. Uszkodziła 50 kilometrów sieci kanalizacyjnej, uszkodzonych zostało 20 mostów, ponad 100 gospodarstw domowych, woda zniszczyła stadiony, szkołę i nowy orlik. Straty zostały oszacowane na około 50 milionów złotych, co dla gminy, której budżet roczny to 20 milionów złotych, jest bardzo dotkliwe. Cofnęło nas to o wiele lat rozwoju. Przyda nam się każda pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają. Dziękuję, za to, że w tej samorządowej rodzinie potrafimy być razem w najtrudniejszych momentach – mówi Stanisław Petynia, wójt Jawornika Polskiego.

Prezydent Gdańska i prezydent Sopotu odwiedzili także Rzeszów. Wizyta była również związana z powodziami, ale nie tylko. Świętowano także 30-lecie polskiego samorządu. Przyjazd polityków powiązanych z PO można też powiązać ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i wsparciem dla startującego w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego.

O godzinie 17:30 rozpoczęła się debata samorządowców w rzeszowskim ratuszu. Prezydenci Gdańska i Sopotu rozmawiają m.in. z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa oraz z prezydentami Przemyśla, Mielca i Krosna. O godzinie 19:00 prezydenci Gdańska i Sopotu spotkają się z mieszkańcami Rzeszowa.

Źródło: red., UM Gdańska

08-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

prezydenci-gdanska-i-sopotu-w-rzeszowie-700-tysiecy-dla-powodzian-2732-00r2kc