REKLAMA

Premier zachęca do oddawania osocza. Bonifikaty dla dawców (WIDEO)

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji w KPRM zaapelował o oddawanie osocza. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. – Można korzystać z ulgi podatkowej na darowizny, dwóch dni wolnych od pracy, ulgi na transport kolejowy, miejski i pakiet konsultacji medycznych – poinformował o nowych korzyściach z oddawania osocza premier.

3_479

Foto: Krystian Maj / KPRM

Spadek dziennej liczby zachorowań to dobry znak. To znaczy, że nasze działania przynoszą realne skutki. Ale jeszcze ważniejszy jest inny wskaźnik – liczba zajętych łóżek i respiratorów. Za tym stoi też liczba ozdrowieńców. Na całym świecie trwa wyścig z czasem w obszarze wynalezienia leku i szczepionek. Nie mamy w tej chwili odpowiedniego leku, ale wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi wzmocnić szanse na ozdrowienie osób chorych – mówił w KPRM premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zaapelował do ozdrowieńców o oddawanie osocza i dziękował tym, którzy już to zrobili.

Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom. Osocze podano już ponad 8 tys. osób. Za tą liczbą kryje się konkretny człowiek, a za tym człowiekiem realna szansa na wyzdrowienie i przeżycie. Wszystkim, którzy do dzisiaj oddali osocze, chcę bardzo podziękować – zakomunikował szef rządu.

Do apelu dołączył się również obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jesteśmy w sytuacji, kiedy rzeczywiście dzienna liczba zachorowań maleje, ale cały czas naszym przedmiotem najwyższego zainteresowania jest liczba zgonów, która dzisiaj kolejny raz przekroczyła pułap 600. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy przeszli koronawirusa i spełniają warunki, żeby zgłosili się do centrów krwiodawstwa i oddali ten cenny dar – powiedział szef resortu zdrowia.

 

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

 

Osocze może zostać pobrane od osób:

– w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),

– o wadze min. 50 kg,

Po wyzdrowieniu, u których minęło:

– co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub,
– 18 dni od zakończenia izolacji,

po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi, m.in. :

– należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
– w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

 

Jeśli wiesz, że jesteś ozdrowieńcem oraz spełniasz kryteria dawcy, możesz rozpocząć proces oddania osocza:
EnrUuESW8AIsgDI
Grafika: KPRM

Osocze pobierane jest w CKiK na dwa sposoby:

– metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut.

– z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób około 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa około 10 minut.

 

Bonifikaty dla oddających osocze

Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów. Osocze pozwala uratować im zdrowie i życie. To szlachetny gest, który chcemy szczególnie docenić.

Osocze ozdrowieńców jest tym lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny. Jest substancją ratującą życie, dlatego jeżeli ktoś decyduje się na oddanie osocza, to nie jest to tylko szlachetny czyn, ale to jest akt, który może oznaczać uratowanie życia, zdrowia wielu innym osobom – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

 

Osoby, które oddadzą osocze, mogą skorzystać z kilku przywilejów, jakie przysługują też dawcom krwi:

– 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi,

– ulga za transport kolejowy i transport miejski (33%),

– pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi,

– prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych,

– bon na 3 darmowe przejazdy autostradą,

– ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Prawdziwą nagrodą jest to, kiedy ktoś, kto oddaje osocze, może podarować je innemu, choremu. Dobra nie sposób jest wycenić. Ten akt oddania osocza wiąże się z czymś najbardziej cennym – przekazaniem naszego daru drugiej osobie i dzięki temu ta druga osoba może wyzdrowieć – podsumował szef polskiego rządu.

 

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Publiczna służba krwi jest przygotowana do pobierania i magazynowania osocza pobranego od ozdrowieńców. Osocze po pobraniu i wykonaniu niezbędnych procedur jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa, tak samo jak inne składniki krwi.

Od początku pandemii został powołany zespół ds. zarządzania ciągłością publicznej służby krwi, który na bieżąco analizuje sytuację w zakresie wirusa SARS-CoV-2 i dostosowuje zalecenia dla CKiK w oparciu o wytyczne rekomendowane przez instytucje europejskie, tj. KE, WHO, ECDC. Pierwsze procedury pobierania osocza od ozdrowieńców zostały wdrożone już w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku.

 

Źródło: premier.gov.pl, KPRM / Twitter, KPRM / Facebook

26-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)