REKLAMA

PREMIER: W okresie Wszystkich Świętych cmentarze zamknięte!

POLSKA. – Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – poinformował premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier ogłosił też, że pracownicy administracji publicznej przez najbliższe dwa tygodnie będą pracować zdalnie.

EllaHFxWkAcM1qt
Foto: Krystian Maj / KPRM

Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta druga fala jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować – mówił na piątkowej konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki.

Uznałem, że tradycja jest mniej ważna, niż życie – stwierdził szef rządu. W dniach 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte – nie dotyczy to jedynie uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – powiedział Mateusz Morawiecki.

EllattLX0AAWmf9
Ellc1-rX0AA7Fz4

Foto: KPRM / Twitter

Premier Morawiecki ponownie zaapelował do seniorów.Mój apel do seniorów – drodzy rodzice, dziadkowie – to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznaczenie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie. Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi i młodzieżą – a jeśli już, to tylko w celu przekazania zakupów w reżimie sanitarnym i dystansie, bo od tego zależy wasze życie – mówił do seniorów Mateusz Morawiecki.

Kolejnym obostrzeniem ogłoszonym przez premiera jest to, że pracownicy administracji publicznej przez najbliższe dwa tygodnie będą pracować zdalnie. Szef rządu zaapelował do pracodawców, by w miarę możliwości wysyłali pracowników na pracę zdalną.

Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier odnosił się też do protestów w sprawie aborcji. Wspominał, że prezydent przedstawił w dzisiejszym dniu projekt ustawy w sprawie możliwości usunięcia ciąży w przypadku wad letalnych.

Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków – podkreślał premier.

Mateusz Morawiecki dodał również, że rząd nie decyduje się w tym momencie na zamknięcie żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych dla dzieci z klas I-III.

Aktualne zasady:

 • Zakrywaj nos i usta wszędzie w przestrzeni publicznej.
 • Utrzymuj co najmniej 1,5-metrowej odległości w kontaktach z innymi osobami.
 • Dbaj higienę i jak najczęściej myj ręce.
 • Pracuj z domu, jeśli tylko to możliwe.
 • Jeśli źle się czujesz, masz objawy infekcji – zostań w domu i zadzwoń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Przestrzegaj zasad kwarantanny lub izolacji, jeśli zostałeś nią objęty. Nie wychodź z domu i nie kontaktuj się z innymi osobami.
 • Pamiętaj, że obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Zakrywaj usta i nos oraz zachowaj co najmniej 1,5-metrowe odległości.
 • Seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum. Poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z programu Wspieraj Seniora. Wykorzystaj godziny dla seniora w sklepie, drogerii i aptece. Pamiętaj, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 roku życia.

Źródło: Twitter / KPRM, gov.pl

30-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

premier-w-okresie-wszystkich-swietych-cmentarze-zamkniete-926-00r2kc