REKLAMA

Premier: Pierwsza Dolina Wodorowa powstanie w Rzeszowie (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW, JASIONKA / PODKARPACIE. Skuteczne wykorzystanie nowoczesnej technologii i powstanie „Doliny Wodorowej” zakłada podpisany we wtorek w G2A Arenie list intencyjny przez partnerów projektu. Porozumienie zawarto w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska.

07_2

Przed nami dekada zmian, która ma szansę poważnie wzmocnić nasze państwo. Podstawowym elementem tych zmian jest właśnie wprowadzenie technologii wodorowej. Jesteśmy piątym na świecie producentem wodoru w świecie i trzecim w Europie więc to duże zobowiązanie. Chcemy stworzyć pięć dolin wodorowych, jako główne ogniwa gospodarki wodorowej, a jedno z nich powstanie właśnie tutaj w Rzeszowie. Liczę, że będzie to swego rodzaju klaster przed duże K, który będzie wykorzystywał potencjał naukowy i gospodarczy tego regionu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Już od miesięcy pracujemy przygotowujemy strategię wodorową. W naszych przygotowaniach słowo klucz to współpraca. Potrzebujemy kolejnego kroku, aby połączyć wszystkie kompetencje w jedną całość i to możemy zrobić właśnie tutaj w Rzeszowie i na Podkarpaciu – dodał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

 

Sygnatariusze listu intencyjnego deklarują współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej. Chcą w tym celu wykorzystać potencjału naukowo-badawczego województwa Podkarpackiego.

30

Cieszę się, że pan premier zdecydował iż Dolina Wodorowa powstanie właśnie w Rzeszowie. Chcemy wykorzystać to co dla Rzeszowa szczególnie ważne czyli doświadczenia Doliny Lotniczej. Wiemy, że wodór ma szerokie zastosowania. W przyszłości może być również wykorzystany jako paliwo do samolotów. Zrobimy wszystko aby w tym zakresie być liderem nie tylko w naszym kraju. Co Dolina Wodorowa oznacza dla zwykłego mieszkańca? To przede wszystkim tańsza komunikacja, źródła energii i lepiej płatne miejsca pracy – przekazała wojewoda Ewa Leniart.

Wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku. Dzisiejsze wejście na drogę wodorową to wyróżnienie ale i wyzwanie. Mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie. Podkarpacie to miejsce gdzie spotykamy tradycję z nowoczesnością. To tutaj 200 lat temu urodził się człowiek, który też dał światu nowe paliwo, wyznaczył Podkarpaciu innowacyjne DNA. Jego imieniem czyli Ignacego Łukasiewicza nazwaliśmy centrum nauki, które powstaje Jasionce. Promujemy w ten sposób naukę, co przełoży się na rozwój naszej kadry naukowej w przyszłości – mówił marszałek Władysław Ortyl.

List intencyjny podpisany w Jasionce precyzuje, że współpraca będzie polegać na prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu.

31

Ponadto podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego, z wykorzystaniem min. instrumentów i potencjału Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Wisłosan”, zarządzanych przez ARP, optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej.

Konieczna będzie także analiza oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć, związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru.

Strony deklarują także organizowanie i uczestnictwo w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym), zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży, współpracę w obszarze medialnym, wymianę informacji i doświadczeń.

Źródło: Tomasz Leyko / Biuro Prasowe UMWP

Video: Mateusz Romankiewicz / Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP


18-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)