REKLAMA

Premier o wyroku TK i protestach: Dzisiejsze wzburzenie na ulicach nie powinno mieć miejsca

Dzisiejsze wzburzenie, dzisiejsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia na ulicach absolutnie nie powinny mieć miejsca, będziemy się tym aktom agresji ze stanowczością przeciwstawiać – mówił premier Mateusz Morawiecki w specjalnym wtorkowym oświadczeniu po konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu odniósł się do fali protestów po czwartkowym wyroku TK w sprawie aborcji.

ElUru2uXEAAdjmQ
Foto: Krystian Maj / KPRM

O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję – powiedział premier Morawiecki, odnosząc się do protestów po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

Premier stwierdził, że we wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, wyrok TK nie ma odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest według niego objęta tym wyrokiem.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd w ustawie aborcyjnej pozostawiono zapis o życiu i zdrowiu kobiety. Powiedział też, że będzie wnioskował o wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet.

Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż. czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia.Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki. Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety – dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki odniósł się też bezpośrednio do fali protestów kobiet.

To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa, są abolutnie niedopuszczalne. Nie zagdzam się, nie ma mojego przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych. Apeluję o powstrzymanie aktów agresji, która może doprowadzić do czegoś bardzo złego – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że łamanie obostrzeń, to zagrożenie dla zdrowia i życia:Jesteśmy w czasie epidemii, epidemia jest groźna i poprzez łamanie zasad nie tylko lekceważymy własne życie, ale też narażamy innych. Miejmy to na uwadze w tych dniach, kiedy doświadczamy ogromnego ryzyka niekontrolowanego przyrostu zakażeń.

Mateusz Morawiecki zaapelował o to, by nie doprowadzać do eskalacji konfliktu ws. wyroku TK:Apeluję też do milionów milczących rodzin polskich, które z troską pochylają się nad każdą sprawą i proszę o to, żeby mądrość milczącej większości zwyciężyła, żeby nie doprowadzić do eskalacji tego sporu.

Źródło: KPRM / Twitter

27-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

premier-o-wyroku-tk-i-protestach-dzisiejsze-wzburzenie-na-ulicach-absolutnie-nie-powinno-miec-miejsca-3759-00r2kc