REKLAMA

Premier Morawiecki odwiedza zalane obszary! (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W związku z trudną sytuacją powodziową w sobotę premier Mateusz Morawiecki udał się na Podkarpacie, by nadzorować działania przeciwpowodziowe. W województwie, oprócz straży pożarnej, w pomoc zaangażowane są także Wojska Obrony Terytorialnej.

EbgKvpFXsAEXF4J

Foto: Adam Guz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki od nocy z piątku na sobotę przebywa na Podkarpaciu i odwiedza obszary najbardziej dotknięte piątkową nawałnicą.

Dzisiaj razem ze służbami jeździmy po okolicznych miejscowościach. Zaczęliśmy od Siedliczki. Opowiadano mi o nocnej akcji. Chcę podziękować służbom za ich pracę. Strażacy cały czas tu pracują, przybędą też dodatkowe oddziały wojsk. Wszyscy, którzy są gotowi do pomocy pracują. Chcemy dotrzeć do ludzi. Staramy się to robić przez służby wojewody i starostów, aby zapewnić mieszkańcom to, czego potrzebują. Największe straty poniosła infrastruktura drogowa, zabytkowa kolej też jest zniszczona. Będziemy szacować koszty. Pomożemy. Cieszę się, że sąsiad pomaga sąsiadowi. Widzę, że ludzie sobie pomagają – powiedział premier podczas nadzorowania zalanych terenów.

Premier zwrócił się o pomoc do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o wsparcie. – Ciężko o tym mówić – to są prawdziwe ludzkie tragedie. Dlatego poprosiłem ministra Mariusza Błaszczaka i ministra Mariusza Kamińskiego o pomoc – potrzebny jest tutaj ciężki sprzęt. To smutny widok, ale ważne, że służby działają. Mieszkańcy twierdzą, że sami sprzątaliby trzy dni – mówił Mateusz Morawiecki. Sprzątanie po wielkiej powodzi wspierają żołnierze, przyjadą też harcerze.

Sytuacja w regionie

26 czerwca na terenie województwa podkarpackiego w wyniku intensywnych opadów deszczu uszkodzonych zostało 380 budynków mieszkalnych, wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Nieprzejezdne zostały odcinki: drogi krajowej numer 28, drogi wojewódzkiej numer 835 i drogi wojewódzkiej 877. Gwałtowny deszcz w rejonie Rzeszów-Kańczuga-Przeworsk spowodował wezbrania małych potoków i pękania wałów. W miejscowości Manasterz doszło do uszkodzenia mostu. Na zbiorniku przyzaporowym na Wisłoku w Rzeszowie zostało prewencyjnie obniżone piętrzenie.

Zbiornik Kańczuga na rzece Mleczka Wschodnia o pojemności 3 milionów metrów sześciennych był napełniony w ponad 90 procentach Zalewane zostały domy poniżej zbiornika w miejscowości Siedleczka. Na rzece Sawa w miejscowości Handzlówka został zerwany most na drodze powiatowej.

Zarządzono ewakuację mieszkańców posesji zagrożonych zalaniem. Czoło fali przemieszczało się w kierunku m. Sonina i Głuchów o godz. 19:50 znajdowało się w Albigowej. Na rzece Strug (prawostronny dopływ Wisłoka) przemieszczała się fala od miejscowości Dylągówka i Chmielnik w gminie Chmielnik.

Magazyny przeciwpowodziowe

Wojewoda Podkarpacki uruchomiła magazyny przeciwpowodziowe. W województwie podkarpackim funkcjonuje 6 wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych, z których niezwłocznie wydawano niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego tj. łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych.

Akcja ratownicza

Do tej pory PSP odnotowała około 400 interwencji na terenie województwa. Najczęściej interweniowali w powiatach: rzeszowskim, przemyskim oraz właśnie przeworskim. Wojewoda uruchomił magazyny przeciwpowodziowe. Na bieżąco są wydawane worki i łóżka. Z terenów zagrożonych ewakuowano około 400 osób, najwięcej w powiecie łańcuckim – 50, przemyskim – 30, przeworskim – 15 oraz rzeszowskim – 13.

W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej i wojska inżynieryjne. Ponadto w gminie Bircza w powiecie przemyskim do wsparcia działań ewakuacyjnych zadysponowany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka wraz z ratownikami Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz śmigłowiec Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, gdzie wykorzystano techniki linowe do podjęcia osób z zalanych domów.

Z województwa małopolskiego oraz z województwa świętokrzyskiego skierowano do Rzeszowa dodatkowe siły i środki PSP w postaci dwóch kompanii przeciwpowodziowych.

Źródło: Kancelaria Premiera RP


27-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)