REKLAMA

Premier: Galerie nieprzestrzegające zasad będą zamykane (WIDEO)

|

Premier: Galerie nieprzestrzegające zasad będą zamykane (WIDEO)

POLSKA. W środę premier odpowiadał na pytania internautów w Q&A transmitowanym na żywo na Facebooku Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odniósł się między innymi do sytuacji w galeriach handlowych, zbliżających się świąt i Sylwestra, a także odpowiadał na pytanie związane z ewentualnym powrotem uczniów do szkół.

EoQPKmNXIAkfxje

Foto: Adam Guz / KPRM

W środę 2 grudnia podczas Q&A, jakie premier Mateusz Morawiecki prowadził na swoim profilu społecznościowym na Facebooku internauci pytali między innymi o tłumy, które ruszyły do sklepów i galerii handlowych, wywołane między innymi promocjami w tak zwanym Black Week.

Jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad – poinformował szef rządu, dodając, że sytuacja, jaka obywa się w galeriach jest na bieżąco monitorowana.

Mateusz Morawiecki odpowiadał też m.in. na pytania związane z powrotem uczniów do szkół, mówiąc, że obecnie nie można podać dokładnej daty takiego powrotu. Najwcześniej będzie to możliwe dopiero końcem stycznia. Wśród czynników decydujących o tym Morawiecki wskazał, że jest to zależne od ilości zakażeń, czasu dystrybucji szczepionek oraz od odpowiedzialnego podejścia do koronawirusa przez Polaków.

 

Boże Narodzenie i Sylwester

Pytania padły również o organizację świąt Bożego Narodzenia i obchodzenie Sylwestra.

Zdecydowanie apelujemy – święta w gronie własnej rodziny. Jak najmniejszy krąg osób – mówił premier. Przypomnijmy, że w czwartek 26 listopada rząd przyjął rozporządzenie dotyczące obostrzeń w okresie świąt Bożego Narodzenia. W dokumencie czytamy, że do 27 grudnia br. do domu będzie można zaprosić maksymalnie pięć osób.

Do dnia 27 grudnia 2020 roku zakazuje się organizowania (…) imprez i spotkań do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie – napisano w opublikowanym w czwartek Dzienniku Ustaw.

Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej spotkanie i osób, które mieszkają wspólnie z organizatorem. Wyjątkami od tych przepisów są między innymi: spotkania służbowe, szkolenia i ćwiczenia pracowników służby zdrowia i służb mundurowych, czy egzaminy na prawo jazdy. Z pełną treścią rozporządzenia można się zapoznać TUTAJ.

Internauci pytali również o organizację imprez sylwestrowych. Wiem, że Polacy tęsknią do normalnej zabawy, do zupełnej normalności. Ja także za nią tęsknię. Mijający już rok nie jest normalnym czasem, pełnym zaskoczeń oraz wyrzeczeń. Poczekajmy, ograniczmy kontakty społeczne, przestrzegajmy przepisów po to, żeby nie doszło do ponownego, gwałtownego przyrostu zakażeń. To są zalecenia specjalistów – odpowiedział na pytanie szef rządu.

Więcej można obejrzeć w materiale wideo.

 

Źródło: red., Mateusz Morawiecki / Facebook

03-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

premier-galerie-nieprzestrzegajace-zasad-beda-zamykane-wideo-4685-00r2kc