REKLAMA

Prawie 37 stopni C na termometrze w jednym z podsanockich zakładów pracy? Nawet 2000 zł kary za brak zimnych napojów (ZDJĘCIA)

Otrzymaliśmy zdjęcia termometru wskazującego niemal 37 stopni C, który zdaniem autora zgłoszonego sygnału znajduje się w jednym z podsanockich zakładów pracy. – Proszę sobie wyobrazić osobę, która musi pracować przy temperaturze załóżmy 36 stopni C przez całe 8 godzin i ma on do dyspozycji tylko 15 minut przerwy – pisze internauta.

Tomasz Sokołowski

Upały w pracy

Gdy żar leje się z nieba, lekarze apelują o pozostawanie w domach szczególnie wtedy, gdy słupki termometrów notują maksymalne wartości. Wielu z nas nie trzeba długo namawiać, żeby podczas upałów nie wychylać nosa zza klimatyzowanego pokoju. Wyboru, często nie mają jednak osoby, które pracują właśnie w godzinach upalnego szczytu.

Wysyłanie pracownika do pracy przy temperaturze 35 stopni C i więcej, nie mówiąc już o pracy przy prasach, które jak wiadomo generują jeszcze większą ilość ciepła, jest po prostu skandalem – denerwuje się internauta. – Najgorzej jest w zakładach produkcji, gdzie maszyny i pracownicy pracują w trybie trzyzmianowym, w ciągłym pędzie, a temperatura przewyższa tam ludzkie pojęcie – dodaje nasz czytelnik.

Proszę sobie wyobrazić osobę, która musi pracować przy temperaturze załóżmy 36 stopni przez całe 8 godzin i ma on do dyspozycji tylko 15 minut przerwy i wodę sponsorowaną przez zakład, której i tak brakuje – zaznacza autor wiadomości.

<– Zdjęcie termometru wskazującego prawie 37 stopni C, który zdaniem autora znajduje się w jednym z podsanockich zakładów pracy

Zimne napoje to obowiązek pracodawcy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28.05.1996 w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawcy mają obowiązek zapewnić nieodpłatnie zimne napoje, kiedy temperatura w miejscu wykonywania pracy wynosi co najmniej 25 stopni C w przestrzeni otwartej i co najmniej 28 stopni C w pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że przepisy nie nakładają żadnych limitów. Napoje muszą być zatem dostępne zgodnie z zapotrzebowaniem przez cały dzień pracy.

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić właściwe warunki na stanowiskach pracy. Kiedy temperatura jest wyższa niż wskazane wcześniej wartości, pracodawcy muszą dostarczyć zimne napoje. Wskazane jest zamontowanie klimatyzacji, umieszczenie zasłon, czy rolet na oknach, jak również zainstalowanie wiatraków – mówi Barbara Czarnek, nadinspektor pracy w Okręgowych Inspektoracie Pracy w Rzeszowie.

Nawet do 2000 zł kary za brak zimnych napojów

W ostatnich miesiącach do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie wpłynęło 12 skarg od pracowników podkarpackich zakładów. Większość z nich dotyczy niewystarczającej ilości zimnej wody i napojów dla załogi. Rzadziej, wnioskodawcy narzekają na zbyt wysoką temperaturę w miejscu wykonywania pracy. Jak dowiadujemy się w rzeszowskim urzędzie, ilość skarg w bieżącym roku jest porównywalna do ubiegłego.

Za naruszenie przepisów bezpieczeństwa (do nich zaliczają się wytyczne odnośnie zapewnienia zimnych napojów – przyp. red.) grozi mandat w wysokości od 1000 zł do 2000 zł. Ponadto, inspektor przeprowadzający kontrolę może skierować sprawę do sądu – wyjaśnia Barbara Czarnek. – Z doświadczenia wiemy, że sytuacje, w których dochodzi do zaniedbania w kwestii napojów, najczęściej występują na początku upałów, kiedy pracodawcy nie są przygotowani. Zwykle podczas rekontroli stwierdzamy, że nasze wytyczne w tym zakresie zostały zrealizowane – dodaje nadinspektor.

Z uwagi na upały, właściciele zakładów, starając się zapewnić komfortowe warunki pracy, mogą zdecydować się na wprowadzenie dodatkowych przerw lub skrócenie czasu pracy.

Osobną kwestią jest obowiązek zapewnienia posiłku dla pracownika i występuje on w przypadku ciężkiej pracy fizycznej, podczas której wydatek energetyczny organizmu przekracza 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet. Nie ma znaczenia, czy praca wykonywana jest w pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni. Określeniem poziomu wydatku energetycznego zajmują się pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Na Podkarpaciu, inspektorzy rzeszowskiego OIP przeprowadzają około 4500 kontroli rocznie. W lecie, zwracają oni szczególną uwagę właśnie na temperaturę w miejscach wykonywania pracy.

foto: nadesłane / sxc.hu

[contact-form-7 404 "Not Found"]

04-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)