REKLAMA

Pracownicy Rzeszowskich Zakładów Graficznych czekają na sprawiedliwość. Bez pracy, pensji i z ogromnym żalem

RZESZÓW. Pracownicy Rzeszowskich Zakładów Graficznych złożyli nowe pozy do sądu. Tym razem ich rozpatrywanie odbywać się będzie w kilkuosobowych grupach. Pierwsze wnioski trafią na wokandę już 21 maja. Ludzie są rozgoryczeni i do tej pory nie otrzymali zaległych pensji.

zdj

Bez środków do życia

Na razie byli pracownicy RZG pozostają bez środków do życia. Okazuje się, że nawet ci, którzy poszli na ugodę i podpisali zwolnienia za porozumieniem stron, nadal nie otrzymali jakichkolwiek pieniędzy. – Jesteśmy na utrzymaniu rodziny i znajomych. Na święta musieliśmy pożyczać od krewnych pieniądze. Nie dziwię się, że ktoś, kto znalazł się w takiej sytuacji może myśleć o najgorszym, nawet o tym, aby odebrać sobie życie… – wyznaje Małgorzata Bielak, była pracownica Rzeszowskich Zakładów Graficznych

Gdzie leży problem?

Pod koniec kwietnia br. rada nadzorcza Rzeszowskich Zakładów Graficznych powołała likwidatora.

Części pracownikom udało się dojść do porozumienia z zarządem spółki, a reszta oddała sprawę do sądu. Większość zwolnionych przepracowała w Rzeszowskich Zakładach Graficznych nawet 30 lat życia. Wśród wyrzuconych na bruk są także małżeństwa. Zdesperowani pracownicy RZG szukali już pomocy między innymi u prezydenta Rzeszowa oraz kilku lokalnych polityków. – Nikt z polityków nie był zainteresowany, aby nam pomóc. Zgłosiliśmy się np. do Marty Niewczas, radnej miasta która początkowo sprawiała wrażenie, że chce z nami rozmawiać, jednak potem potraktowała naszą sprawę  obcesowo – mówi Małgorzata Bielak.

Tymczasem zapytaliśmy o zdanie w tej sprawie, również samą Martę Niewczas. – Na prośbę zwolnionych pracowników Rzeszowskich Zakładów Graficznych zapoznałam się ze sprawą, jednak na tym etapie nie jestem w stanie podjąć żadnych działań. Zarząd Spółki działał w granicach prawa i jedyną drogą dla pokrzywdzonych pracowników jest walka w sądzie. Sytuacja tych ludzi jest dramatyczna i jest to wynikiem różnych działań i decyzji podejmowanych przez zarząd spółki w ciągu ostatnich lat. Trzeba sobie powiedzieć wprost, że w takich sytuacjach prawo polskie niestety nie chroni pracowników, ale pozostaje mieć nadzieję, że Sąd przyzna im rację – mówi radna miejska.

W oczekiwaniu na sprawiedliwość…

– To jest ewenement na skalę całego kraju. Zakłady mają swoją historię. To, w jaki sposób nas potraktowano sięga najgłębszego dna. Dlatego złożyliśmy pozwy i czekamy. Zobaczymy jak sąd do tego podejdzie, bo w tym momencie tylko na sprawiedliwość możemy liczyć dodaje była pracownica RZG.

Mecenas Wojciech Szerląg specjalizujący się w prawie pracy, powiedział nam, że to, o co w swoich pozwach walczą byli pracownicy Rzeszowskich Zakładów Graficznych, składa się z 3 części.
– Odzyskania zaległego wynagrodzenia, do czasu rozwiązania umowy o pracę, którego nie wypłacił im pracodawca, odszkodowania za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę oraz o odprawy, których wysokość zależy indywidualnie od stażu pracy danej osoby w firmie.

Wnioski rozpatrywane będą przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie.

 

 

 

 

09-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pracownicy-rzeszowskich-zakladow-graficznych-czekaja-na-sprawiedliwosc-bez-pracy-pensji-i-ogromnym-zalem