RZESZÓW / PODKARPACIE. Wykładowcy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na kierunku architektura dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma, przy współpracy z architektami z ASA-architekci, zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.
Foto (3): mat. Politechniki Rzeszowskiej
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Przewodniczący sądu konkursowego arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski zaznaczył, że „bardzo wiele projektów zaprezentowało ponadprzeciętny wysoki poziom”.
Organizatorzy konkursu dali uczestnikom możliwość wyboru lokalizacji obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej, zachęcając równocześnie do zaprojektowania w ramach nowego obiektu efektownego eksponatu naukowego – wahadła Foucaulta.
– Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu – podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma.
– Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Autorzy projektu, twierdzą, że ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie.
Źródło: red. Marta Jagiełowicz / Politechnika Rzeszowska
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.