REKLAMA

Praca IT w Rzeszowie – czy to możliwe?

Rzeszów to jedno z miast, w których branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Według licznych raportów – to dla rejonu bardziej przyszłościowy sektor gospodarki nawet od lotnictwa (które do tej zajmowało miejsce na podium). Co powinni wiedzieć szukający tu pracy informatycy?

Praca w IT w Rzeszowie – jak wygląda branża?

Czy stolica Podkarpacia to dobre miejsce do szukania pracy dla informatyka? Tak, Rzeszów się do tego jak najbardziej nadaje. W okolicy jest wiele firm, które zawsze szukają wykwalifikowanych specjalistów IT. Co więcej, koszty utrzymania w tym małym mieście są stosunkowo niskie, a to pozwala polującym na odpowiednią ofertę pracy nawet się przeprowadzić – bez konieczności licznych wyrzeczeń w życiu prywatnym. Sprzyjające jest zarówno umiejscowienie na terenie Polski, jak i wielkość miasta. Dlatego, że ceny wynajmu np. biur są tam o wiele niższe, a firmy mają dużo przestrzeni na rozwój i budowę kolejnych placówek.

Duże znaczenie dla rozwoju technologicznego Rzeszowa ma obecność Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Studenci, przyjeżdżający z okolic całego kraju (a nawet zza granicy!), chcą rozwijać miejsce, któremu zawdzięczają swoją edukację na wysokim poziomie.

Jak znaleźć pracę dla informatyka?

Programiści są w stanie znaleźć pracę IT w Rzeszowie na wiele sposobów. Mogą:

  • przeszukiwać internetowe serwisy ogłoszeniowe;
  • skontaktować się z agencjami rekrutacyjnymi;
  • nawiązać kontakt z innymi specjalistami IT.

Mogą również uczestniczyć w targach pracy i wydarzeniach związanych z karierą. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, powinni stworzyć mocne CV i list motywacyjny oraz być przygotowani na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna w branży IT może obejmować pytania dotyczące umiejętności technicznych, doświadczenia w pracy z konkretnymi technologiami oraz zdolność rozwiązywania problemów. Rozmówca może również zapytać o dostępność do pracy nad projektami o napiętych terminach lub poza normalnymi godzinami. Czy warto się nią stresować? Zupełnie nie! Kandydaci posiadający poszukiwany przez pracodawców zestaw umiejętności na pewno sobie z nią poradzą.

Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna nie będzie możliwa, jeżeli kandydat nie stworzy odpowiedniego CV i portfolio! Obie rzeczy powinny nawiązywać w swej budowie do stanowisk, o które ubiegają się potencjalni pracownicy. Dobrze napisane Curriculum Vitae podkreśli doświadczenie oraz nabytą przez lata wiedzę, a portfolio pomoże zwizualizować pracodawcy umiejętności i zdolności wykorzystywane podczas pracy. Początkujący informatycy, którzy nie mają jeszcze żadnych udanych projektów na swoim koncie, powinni rozważyć skorzystanie z platformy GitHub. To najprostszy sposób, aby w open source’owy sposób zapoznać się z innymi informatykami, ich pracą oraz ich sposobem na kodowanie.

Oferta prac w Rzeszowie – analityk, administrator, czy może developer?

Najpopularniejszym zawodem informatycznym, który jest potrzebny rzeszowskim firmom technologicznym, to projektant stron internetowych. Tworzenie i kodowanie nowych witryn to wcale nie tak łatwe zajęcie – dlatego kandydaci mają zazwyczaj wykształcenie wyższe w dziedzinie informatyki lub pokrewnej. Doświadczenie w projektowaniu graficznym pozwala zyskać cenną przewagę nad konkurencją.

Jakich innych pracowników poszukuje branża IT w Rzeszowie? Między innymi:

  • developerów;
  • DevOpsów;
  • inżynierów;
  • managerów;
  • analityków;
  • administratorów.

Istotne będą zarówno umiejętności front-, jak i backendowe. W Rzeszowie jednym z najpopularniejszych języków kodowania jest Java – poszukiwani są specjaliści od aplikacji mobilnych przeznaczonych na system Android. Większość ofert pracy przewiduje możliwość podjęcia się zatrudnienia w sposób zdalny. To świetna wiadomość dla wszystkich osób, które w Rzeszowie znalazły dla siebie coś ciekawego, ale zniechęcała je wizja przeprowadzki. Nie jest już ona obligatoryjna.

Informatycy mogą przebierać wśród aktualnych ofert pracy IT w Rzeszowie. To jedno z najlepszych miast do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej programisty!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

21-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook