REKLAMA

Poznaj listę najważniejszych inwestycji miasta na 2015 rok, na które dostaniemy pieniądze z UE

RZESZÓW. Budowa Systemu Sterowania Ruchem Drogowym, wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego dla komunikacji miejskiej oraz budowa drogi i mostu łączącego ul. Lubelską z ul. Załęską – to tylko niektóre z wyzwań, stojących przed władzami miasta.

W tym roku budżet miasta jest rekordowy i wynosi 1 mld 340 mln zł. Na same inwestycje wydanych zostanie prawie 540 mln zł.

Wśród najważniejszych zadań, które w sporej części zostaną pokryte ze środków Unii Europejskiej, znajduje się budowa Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym. Wprowadzony zostanie system sterowania sygnalizacją świetlną, który skróci czas oczekiwania na skrzyżowaniach. Pojazdy komunikacji publicznej będą priorytetowe, co oznacza, że jako pierwsze będą opuszczały skrzyżowanie. To w ramach SOSRD powstały tablice zmiennej treści mające informować o utrudnieniach w mieście.

W tym roku zadanie ma kosztować 20 mln 300 tys. zł. Ze środków unijnych pochodzić ma 11 mln 400 tys. zł.

Następne zadanie, czyli wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego dla komunikacji miejskiej w Rzeszowie będzie kosztowało 26 mln 400 tys. zł (w tym 11 mln 400 tys. z UE). To w jego ramach będą funkcjonować e-bilety, biletomaty, nowoczesne kasowniki, tablice informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy elektroniczne tablice zamontowane wewnątrz pojazdów.

fot. materiały promocyjne UM Rzeszowa

fot. materiały promocyjne UM Rzeszowa

Na Platformę Teleinformatyczną dla Inteligentnego Systemu Transportowego miasto w tym roku wyda 11 mln 500 tys. zł (w tym 5 mln 500 tys. zł będzie pochodziło z dofinansowania).

Kolejna inwestycją realizowaną w tym roku jest budowa drogi wraz z mostem, które połączą ul. Lubelską z ul. Załęską. Największa w województwie przeprawa nad Wisłokiem w tym roku pochłonie ok. 114 mln 700 tys. zł, ale 55 mln 900 tys. zł ma pochodzić z UE. Czas zakończenia prac to wrzesień br.

Na długiej liście zadań jest także rozbudowa al. Gen. Sikorskiego. W tym roku ma kosztować 31 mln zł, ale i w tym przypadku będzie można liczyć na środki unijne (26 mln 300 tys. zł).

W budżecie miasta nie zabrakło pieniędzy na sfinansowanie drugiego etapu rozbudowy sieci szerokopasmowej ResMan. 17 mln 700 tys. to tegoroczny koszt zadania. UE dopłaci 15 mln 200 tys. zł.

Kolejnym dofinansowanym zadaniem będzie przygotowanie i realizacja budowy drogi wojewódzkiej od granicy Rzeszowa do drogi krajowej nr 9 (ul. Podkarpacka). Według szacunków zadanie ma kosztować 111 mln zł. UE dopłaci 94 mln 300 tys. zł.

Środki znajdą się też na uzbrojenie terenów inwestycyjnych Rzeszów-Dworzysko. Plan na bieżący rok zakłada wydatek w wysokości 63 mln 300 tys. zł (w tym dofinansowanie: 49 mln 100 tys. zł).

22-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

poznaj-liste-najwazniejszych-inwestycji-miasta-na-2015-rok-na-ktore-dostaniemy-pieniadze-z-ue-n001