REKLAMA

“Pożal się Boże lekarze”. Neurolodzy zwolnieni z KSW nr 1 oburzeni słowami marszałka Ortyla

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Mieliśmy do czynienia z pożal się Boże kliniką, która nie mogła się rozwijać – mówił podczas środowej konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Wypowiedź marszałka wywołała oburzenie w środowisku lekarzy, które żąda przeprosin za jego emocjonalne słowa.

Przechwytywanie_217
Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

 

31 maja lekarze Kliniki Neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie otrzymali wypowiedzenia. 1 czerwca neurolodzy z KSW nr 1 wystosowali list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy.

Lekarze w liście do prezydenta Polski tłumaczą, że Klinika Neurologii pomagała chorym na COVID-19, a sama decyzja o jej likwidacji była dla nich zaskoczeniem.

Neurolodzy z KSW nr 1 twierdzą też, że rozbudowa oddziału psychiatrycznego kosztem neurologii jest związana z chęcią poprawy warunków pracy syna dyrektora szpitala, który wiosną 2021 roku zdał egzamin specjalizacyjny z psychiatrii. Drugą, ich zdaniem, przyczyną jest planowane zatrudnienie żony lekarza wykonującego zabiegi robotyczne dla szpitala, która jest psychiatrą.

 

Podczas  środowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie marszałek Ortyl odniósł się do treści listu, argumentując decyzję o zamknięciu Kliniki Neurologii.

Nie ma ambulatorium, nie ma rehabilitacji, poradni czy wyodrębnionego pododdziału udarowego. Była to neurologia na niższym poziomie działania niż w niejednym szpitalu powiatowym. I, można powiedzieć, była wstydem szpitala – mówił marszałek.

Mieliśmy do czynienia z pożal się Boże kliniką, która nie mogła się rozwijać i pożal się Boże lekarzami, którzy takim listem się sami skompromitowali – skomentował list do prezydenta Dudy Władysław Ortyl.

 

Zwolnieni z końcem maja neurolodzy poczuli się urażeni słowami marszałka i w specjalnym liście domagają się opublikowania przeprosin w trzech rzeszowskich dziennikach. Twierdzą, że marszałek w sposób nieuzasadniony zakwestionował ich profesjonalizm i rzetelność i dopuścił się tym samym do ich znieważenia.

Neurologów z rzeszowskiego szpitala bronią m.in. Rzecznik Praw Lekarza oraz Konwent Prezesów Okręgowej Izby Lekarskiej.

Rzecz,Praw Lekarzy

Foto: materiały nadesłane

 

Szanowny Panie Marszałku, W związku z Pana oburzającą wypowiedzią oceniającą  pracę lekarzy neurologów wygłoszoną w dniu 07.07.2021 podczas konferencji prasowej dotyczącej przyczyn likwidacji oddziału neurologicznego w rzeszowskim KSW nr 1 Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich kategorycznie żąda wycofania się z wypowiedzianych przez Pana słów oraz złożenia oficjalnych przeprosin w stosunku do lekarzy, których te słowa dotyczyły. Dla przypomnienia, cytat z Pana wypowiedzi: „…Mieliśmy do czynienia z pożal się Boże kliniką, która nie mogła się rozwijać i pożal się Boże lekarzami…” – pisze w liście do marszałka przewodnicząca Konwentu Prezesów Okręgowej Izby Lekarskiej, dr n. med. Magda Wiśniewska.

Oświadczenie można przeczytać TUTAJ

 

Sprawę skomentował też radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Kotula.

DSC_0115

Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

 

Szanowni koledzy i koleżanki z PiS-u, mam nadzieję, że wszyscy kategorycznie odetniecie się od tej skandalicznej wypowiedzi pana Marszałka Województwa Podkarpackiego, bowiem ten pan takimi wypowiedziami plami honor urzędu, który  sprawuje, niszczy bezpowrotnie wizerunek Prawa i Sprawiedliwości, niszczy podkarpacką służbę zdrowia i burzy wizerunek PiS-u na Podkarpaciu. Swoimi wypowiedziami potwierdził marszałek Władysław “pożal się Boże” Zenon Ortyl, że jest przepełniony negatywnymi emocjami i skompromitował Urząd Marszałka Województwa Podkarpackiego. W związku, z powyższym apeluję do pana Ortyla, aby zachowując jeszcze resztki honoru podał się do dymisji – pisze radny.

 

10-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)