REKLAMA

Powstała platforma internetowa: „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne”

Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie została uruchomiona platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne”. Zawiera ona w swojej bazie obiekty grobownictwa wojennego, z Podkarpacia.

39144077_2198636627061543_1029554358645161984_n

Foto: IPN

Platforma stanowi odzwierciedlenie Wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez wojewodę zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. z 2017 r. poz. 681 z późn. zm.). Ma ona także na celu popularyzację tej tematyki.

Zawiera opisy obiektów grobownictwa wojennego zlokalizowanych na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez ten teren w przeszłości. Najstarsze pochodzą z okresu tzw. potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego. Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy mogile. Wśród pochowanych ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są nam znane.

Z całą pewnością nie jest to katalog zamknięty. Pomimo faktu, że od wojny minęło wiele lat, wciąż lokalizujemy nowe miejsca spoczynku, zarówno pojedyncze pochówki jak i zapomniane cmentarze szczególnie z okresu I wojny światowej. Ewidencja jest wciąż aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje.

Platforma jest dostępna tutaj: https://mpn.rzeszow.uw.gov.pl/

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

17-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)