Rzeszów/ Podkarpacie. Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich. Stanowią one pół miliona pszczół, które przygotowują pyszny rzeszowski miód, ale przede wszystkim stanowią wartościową edukację, która pozwoli zrozumieć jak ważną rolę odgrywają w naszym otoczeniu.
Rusza projekt – #PASIEKAWSERCUMIASTA – jest to wspólny projekt braci Rafała i Macieja Szela – pszczelarzy, którzy tworzą autorskie programy #TAKDLAPSZCZÓŁ, Galerii Rzeszów i Miasta Rzeszowa.
#PASIEKAwSercuMiasta w rzeszowskim śródmieściu wyróżnia się ideą i nowatorskim podejściem do tematu stałej obecności pszczół w mieście. Pasieka będzie pełnić funkcję pszczelarskiego studia nagraniowego – na dachu Galerii Rzeszów, w otoczeniu pszczół, uli i roślin miododajnych powstaną filmy edukacyjne, by uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu, uczyć i inspirować.
Dzięki tej współpracy możliwe jest budowanie nowych strategicznych koncepcji na rzecz edukacji i powrotu natury do miasta. Rzeszów tym samym nie tylko dołącza do europejskiego trendu budowania pasiek w metropoliach, ale wkracza do niego mając własne, innowacyjne podejście.
Otwarcie Pasieki w Sercu Miasta to pierwszy krok na drodze do stworzenia pełnej strategii na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy w mieście.
„Pasieka w Sercu Miasta to projekt wyjątkowy. Stanowi doskonałe urzeczywistnienie współpracy na linii miasto-biznes-społeczeństwo. Ze względu na swoją lokalizację pełni bardzo ważną funkcję edukacyjną i promocyjną. Pszczoły w centrum miasta to rzecz nieoczywista, ale właśnie dzięki temu możemy edukować mieszkańców Rzeszowa na temat wielkiej roli, jaką te owady pełnią w ich życiu. Planowane w przyszłości działania edukacyjne w szkołach pozwolą jeszcze bardziej wzmocnić oddziaływanie projektu na świadomość społeczeństwa dotyczącą ochrony środowiska.” – mówi Stanisław Sienko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa
Pasieka powstała w legendarnym punkcie Rzeszowa, w najbardziej widokowej części dachu Galerii Rzeszów. Obserwacja rzeszowskiego śródmieścia z tej perspektywy dostarcza niesamowitych wrażeń. Pomimo ogrzewających promieni słonecznych na dachu jest chłodno i przyjemnie.
W takiej scenerii będą powstawały filmy edukacyjne o roli jaką pszczoły pełnią w ekosystemie i codzienności każdego z nas. Natomiast nagrania dla pszczelarzy dostarczą praktycznej wiedzy o prowadzeniu rodzin pszczelich.
Źródło: StowarzyszeniePro Regione
Tekst: Amelia Krupik
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz