REKLAMA

Powstaje przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni. Trwa też remont stacji Rzeszów Główny

Łatwiejszy dostęp do pociągów i wygodniejsze podróżowanie zapewni nowy przystanek Rzeszów Zachodni. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta ponad 200 milionów złotych, obejmuje także stację Rzeszów Główny. Efektem prac będzie m.in. budowa wind i pochylni dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

csm_IMG_20181119_125609_26cd6779dc

Foto: materiały prasowe

Przy Alei Wyzwolenia w Rzeszowie widać już perony przystanku Rzeszów Zachodni, który usprawni komunikację na trasach Kraków – Rzeszów i Ocice/Kolbuszowa – Rzeszów. Nowy obiekt ułatwi też podróże w aglomeracji, m.in. dojazd do dzielnicy Staromieście. Wykonawca układa płyty przy jednym z dwóch peronów. Trwa budowa ściany oporowej, schodów i pochylni dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przystanek wyposażony będzie w wiaty, ławki oraz oznakowanie i tablice informacyjne. Na peronach zamontowana zostanie antypoślizgowa nawierzchnia i linie naprowadzające, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, komunikację ułatwi winda oraz pochylnia.

Przy nowym przystanku Rzeszów Zachodni, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują trzy mosty kolejowe. Obecnie trwają prace przy dwóch obiektach. W nocy z 17 na 18 listopada zamontowano już nową, 160-tonową konstrukcję na jednym z obiektów. Prace wymagały użycia specjalistycznego dźwigu. Zaplanowano je tak, aby do minimum ograniczyć zmiany w ruchu samochodów. Obecnie instalowane są sieci energetyczne i teletechniczne. Jeszcze w listopadzie podobna konstrukcja zostanie umieszczona na drugim moście. W styczniu wykonawca przystąpi do przebudowy trzeciego mostu.

csm_IMG_20181119_124650_eccd3f2b3a

Foto: materiały prasowe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace przy przebudowie stacji Rzeszów Główny. Wykonawca układa nowe tory i montuje elementy sieci trakcyjnej od strony zachodniej. Powstają nowe instalacje energetyczne, teletechniczne i sanitarne.

W połowie 2019 roku rozpocznie się przebudowa centralnej części stacji Rzeszów Główny. Wykonawca przebuduje trzy perony i dostosuje je do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostęp do nich ułatwią windy i ruchome schody. Kładkę zastąpi przejście pod torami, które połączy centrum Rzeszowa z ulicą Kochanowskiego. Efektem przedsięwzięcia PLK będzie wygodniejsza, pozbawiona barier architektonicznych stacja.

Ostatni etap inwestycji zakłada całkowitą przebudowę wiaduktu kolejowego nad ulicą Batorego. Dużym udogodnieniem dla kierowców będzie poszerzenie jezdni pod wiaduktem do dwóch pasów, ponieważ do tej pory odbywał się tam ruch wahadłowy. Powstanie także chodnik i ścieżka rowerowa. Prace zakończą w pierwszej połowie 2021 roku.

Inwestycja w Rzeszowie, realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Projekt obejmuje trzy stacje: Rzeszów Główny, Szczecin Główny i Gdańsk. Zlikwidowane będą bariery architektoniczne oraz poprawi się komfort podróżnych. Wartość podpisanej w czerwcu umowy na stację Rzeszów to 205 milionów złotych netto.

Źródło: materiał prasowy / www.plk-sa.pl

22-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)