REKLAMA

Powódź na Podkarpaciu. Premier: “Sytuacja jest naprawdę tragiczna” (WIDEO)

|

Powódź na Podkarpaciu. Premier: “Sytuacja jest naprawdę tragiczna” (WIDEO)

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki brał udział w nocnym posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, w związku z powodziami na terenie województwa podkarpackiego. Najbardziej ucierpiały powiaty: rzeszowski, przeworski, łańcucki i przemyski.

Ebe059LXQAQ5tqr
Foto: Adam Guz / KPRM

W sobotę (27 czerwca) Około godziny 2:00 rano rozpoczęło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Przewodniczył mu premier Mateusz Morawiecki, brali w nim udział także: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, komendant wojewódzki podkarpackiej straży pożarnej w Rzeszowie Andrzej Babiec, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister rodziny Anna Schmidt-Rodziewicz.

Problem jest z podtopieniami, z zalewaniem bardzo wielu miejscowości w województwie podkarpackim. W szczególności woda bardzo wartko spływająca z terenów górzystych w zlewni Wisłoka dotknęła cztery powiaty: przemyski, przeworski, łańcucki i rzeszowski. Mamy do czynienia tutaj z sytuacjami bardzo trudnymi, bardzo dramatycznymi – mówił po odprawie ze służbami premier Mateusz Morawiecki.

Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 400 razy, ale ta liczba ciągle wzrasta. Według informacji przekazanych przez premiera, w wielu miejscowościach ujęcia z wodociągów są zalewane i w wyniku tego wiele osób nie ma dostępu do wody pitnej, która musi być tam dostarczana. Taka informacja występuje między innymi w miejscowości Brzuska.

Premier poinformował, że do godziny 3:00 z zalanych terenów ewakuowano około 400 osób. W powiecie przemyskim ewakuowano także osoby chore na COVID-19. W najbardziej dramatycznych przypadkach ewakuacja następowała przy użyciu śmigłowców.

Część osób pozostaje w swoich domach, przemieszczają się na wyższe kondygnacje, jednak sytuacja jest naprawdę tragiczna w wielu miejscach i nie ma co ryzykować ryzykować życiem i zdrowiem ludzi, więc zapewniane są przez panią wojewodę i starostów miejsca noclegowe, głównie w szkołach – mówił premier.

Premier zakomunikował również, że gwałtowny wzrost wody notuje się w zbiorniku w Siedleczce na rzece Mleczka, którego pojemność (3 miliony metrów sześciennych) nie jest wystarczająca, by przyjąć spływającą wodę. Występują także zagrożenia katastrofy ekologicznej. Woda zalewa oczyszczalnie ścieków.

Mieliśmy do czynienia z sytuacjami bardzo niebezpiecznymi, kiedy ewakuowane osoby busami, autobusami zostały zepchnięte przez falę do rowu. To pokazuje, z jak groźnym żywiołem mamy do czynienia – powiedział Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował o dwóch zniszczonych i nieprzejezdnych mostach w powiecie łańcuckim – w Albigowej i Tarnawce. Zagrożone są kolejne mosty.

Nad ranem fala powodziowa miała dotrzeć do Rzeszowa. Szczególnie niebezpieczna była sytuacja w okolicach rzeki Strug. Sytuację w południowej części Rzeszowa udało się na ten moment opanować.

Uruchomiliśmy już w nocy wszystkie rezerwy celowe, środki budżetowe, które są niezbędne do wypłacania zasiłków celowych, ale także wpłat dla gmin, żeby mogły one niwelować straty – zapewnił premier.

Tekst: Kacper Ciuba


27-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

powodz-na-podkarpaciu-premier-sytuacja-jest-naprawde-tragiczna-wideo-602-00r2kc