REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Ultranowoczesny tomograf dla ZOZ nr 2 (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI. Ultranowoczesny tomograf dla ZOZ nr 2 (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / POWIAT RZESZOWSKI. W piątek (29 września) w podległym Powiatowi Rzeszowskiemu Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanej Pracowni Tomografii Komputerowej, wyposażonej w nowo zakupiony tomograf komputerowy.

DSC_0129

Kolejna inwestycja jaką w ZOZ nr 2 przeprowadził Powiat Rzeszowski kosztowała ok. 3,6 miliona złotych, z czego zakup samego aparatu tomografii komputerowej pochłonął ponad 3,2 mln. W pracowni wykonano niezbędne prace modernizacyjne, adaptacyjne, instalacyjne i budowlane konieczne do instalacji urządzenia, stworzono pomieszczenie do wybudzania pacjentów, przeszkolono pracowników.

DSC_0136

Nie ma nic cenniejszego niż ludzie zdrowie i życie. Dlatego samorząd Powiatu Rzeszowskiego robi wszystko, by podległe mu jednostki służby zdrowia dysponowały jak najlepszymi warunkami pracy i najnowocześniejszym sprzętem. Świetna kadra musi mieć wsparcie w postaci najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Jestem bardzo zadowolony, że udaje nam się stale doposażać nasze placówki. Dla dobra pacjentów i dla komfortu pracowników służby zdrowia. Skuteczna diagnostyka to przecież często sprawa życia i śmierci, im wcześniej uda się rozpoznać zmiany chorobowe tym większe są szanse na wyzdrowienie mówi starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

DSC_0053 (1)

Ultranowoczesny aparat tomograficzny to Philips Incisive CT, wyposażony w sztuczną inteligencję i posiadający wiele przydatnych funkcji pozwalających na uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów z niską dawką promieniowania w krótkim czasie. Sprzęt wyposażony jest m.in. w aplikacje do analizy obrazów uzyskanych różnymi metodami obrazowania i aplikacje do kompleksowej analizy kardiologicznej która, pomaga uwidocznić, przeanalizować i ocenić tętnice wieńcowe. Aplikacja zawiera również pomiary funkcji serca. Do analizy funkcji serca wykorzystywana jest automatyczna, trójwymiarowa, oparta na modelu technika segmentacji całego serca. Obliczenia przeprowadzane w ramach analizy obejmują standardowe parametry kardiologiczne. Tomograf posiada także aplikację CT Calcium Scoring która, umożliwia przeprowadzenie trójwymiarowej segmentacji i oceny ilościowej zwapnień naczyń wieńcowych, a także obliczenie ich masy i objętości.

Dzięki modernizacji Pracowni Tomografii Komputerowej, zakupowi sprzętu i utworzeniu gabinetu do wybudzeń, możliwe będzie w najbliższym czasie wykonywanie badań MR i TK pacjentów wymagających znieczulenia ogólnego. Do grupy tych pacjentów zalicza się w szczególności małe dzieci. Umożliwi to znacznie szybszą diagnostykę tych pacjentów – czas oczekiwania na tego rodzaju badanie wynosi obecnie w naszym województwie ponad 6 miesięcy.

W ostatnich latach ZOZ nr 2 regularnie wzbogaca się o kolejny, ultranowoczesny sprzęt. Chociażby w październiku 2021 roku zakończono tu modernizację Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Placówka otrzymała wówczas ultranowoczesny, wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X. Zakup i montaż kosztowały ok. 6 milionów złotych. Z kolei w marcu tego roku uruchomiona została zmodernizowana pracownia rentgenowska, wyposażona w nowoczesne aparaty RTG i USG. W tym przypadku wartość inwestycji wyniosła blisko 1,5 miliona złotych.

źródło / zdjęcia: Powiat Rzeszowski

video: materiały własne


03-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)