REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI: Trzy wypadki z udziałem niechronionych uczestników ruchu

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Coraz cieplejsze dni sprawiają, że na naszych drogach spotkać można więcej rowerzystów i motorowerzystów. Niestety wzrosła także liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Tylko w środę na terenie powiatu rzeszowskiego odnotowano trzy dość poważne zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na ul. Lwowskiej kierująca hyundaiem zderzyła się 15-letnim rowerzystą, w Wysokiej Głogowskiej kierująca oplem potrąciła 12-latka, który nagle wjechał rowerem na jezdnię, a w Dynowie kierująca suzuki zderzyła się z 9-letnim motorowerzystą.

4-66

Foto: archiwum esanok.pl

 

Do pierwszego zdarzenia doszło w środę 9 czerwca około godziny 8:40 na ulicy Lwowskiej.

Jak wstępnie ustalili policjanci, kierująca hyundaiem, 35-letnia mieszkanka Rzeszowa, skręcając z ul. Lwowskiej w prawo zderzyła się z rowerzystą, który jechał w tym samym kierunku ścieżką dla rowerów. W wyniku zderzenia pojazdów ranny został 15-letni rowerzysta. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Do kolejnego wypadku z udziałem rowerzysty doszło po godzinie 13:00 w Wysokiej Głogowskiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca oplem, 41-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego, zderzyła się z jadącym w przeciwnym kierunku 12-latkiem.

Chłopiec, jadąc chodnikiem, omijał stojące tam kosze i nagle wjechał na jezdnię, gdzie doszło do zderzenia z samochodem. Również w tym przypadku ranny został rowerzysta. 12-latek z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala. Kierująca oplem była trzeźwa.

Kolejną interwencje z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego, policjanci podjęli około godzinie 17:30, w Dynowie.

Tam kierująca suzuki, 43-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego, jadąc drogą dojazdową do posesji, na łuku drogi zderzyła się z 9-latkiem kierującym motorowerem, który jechał w przeciwnym kierunku ruchu. Chłopiec doznał obrażeń i karetką pogotowia został przewieziony do szpitala.

 

Rowerzyści czy motorowerzyści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

 

Pamiętajmy, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak  w starciu z pojazdem są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Na bezpieczeństwo kierujących jednośladami ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania ich samych, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy, aby stosować się do zasady ograniczonego zaufania.

Przypominamy, że na bezpieczeństwo kierujących jednośladami znaczący wpływ ma ich zachowanie, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony pojazd. Zanim wyjedziemy jednośladem na przejażdżkę, warto sprawdzić, czy posiada obowiązkowe wyposażenie. Jedźcie bezpiecznie – apeluje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

 

KMP Rzeszów

10-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)