REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Powstało nowe Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne

RZESZÓW / W dniu 24 maja w miejscowości Stobiernej, Gmina Trzebownisko w Powiat Rzeszowski uroczyście otwarto Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne. Placówka jest przeznaczona dla 20 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego jest ważnym krokiem w rozwoju infrastruktury opieki i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu Centrum mieszkańcy powiatu rzeszowskiego będą mieli dostęp do wysokiej jakości opieki, komfortowych warunków mieszkaniowych i wszechstronnego wsparcia. – powiedział Marek Sitarz Wicestarosta Rzeszowski

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w jednym z komunalnych obiektów w Stobiernej, który został w pełni wyremontowany i rozbudowany dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Centra opiekuńczo – mieszkalne”, finansowanego ze środków z Funduszu Solidarnościowego. Wartość całej inwestycji to 3,8 mln zł, natomiast dofinansowanie do realizacji zadania wyniosło 3 mln zł.

COM funkcjonuje od lutego br. Zapewnia opiekę i pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, stwarza im warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania oraz umożliwia aktywniejsze uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.

Placówka przeznaczona jest dla 20 dorosłych osób legitymujących się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 18 osób uczestniczy w zajęciach w formie pobytu dziennego. Centrum zapewnia również dwa miejsca w formie pobytu całodobowego.

Dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej kadry, uczestnicy mają zapewnioną specjalistyczną opiekę, w tym opiekę pielęgniarską, psychologiczną i fizjoterapeutyczną, a także usługę transportową, oraz wyżywienie.

Budynek jest wolny od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych, a rozwiązania architektoniczne w Centrum umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń przeznaczonych dla uczestników. W budynku znajdują się pomieszczenia sanitarno-socjalne dla mieszkańców i pracowników, kuchnia z aneksem jadalnym, sala ćwiczeń, sala wypoczynku, pracownia plastyczna, pokój wyciszeń, sala medyczna oraz dwa pokoje mieszkalne dla osób przebywających w formie pobytu całodobowego wraz z zapleczem sanitarnym.

Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla uczestników zostały wyposażone w system monitorująco-alarmowy, instalację przyzywową, w centralnej części budynku znajdą się oznaczenia wizualne i dotykowe rozkładu pomieszczeń w obiekcie, a przed każdym pomieszczeniem został zastosowany system oznaczeń wizualnych, brajlowskich (tabliczki).

W budynku zainstalowano pętlę indukcyjną umożliwiającą osobom z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym prawidłowe słyszenie w przestrzeni.

Celem programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób z niepełnosprawnościami.

źródło: Powiat Rzeszowski

zdjęcia: PUW w Rzeszowie

 

25-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)