REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Podał się za urzędnika. Ukradł seniorowi oszczędności

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. W czwartek senior z gminy Głogów Małopolski został oszukany przez mężczyznę podającego się za urzędnika. Rzeszowska policja apeluje o rozwagę.

303-224904

 

W czwartek 17 czerwca do policjantów z komisariatu w Głogowie Małopolskim zgłosił się do nich starszy mężczyzna. Mieszkaniec gminy Głogów Małopolski poinformował, że został okradziony przez nieznanego mężczyznę.

Około południa do jego domu przyszedł nieznany starszy mężczyzna. Przedstawił się jako urzędnik zbierający wnioski na świadczenia z Unii Europejskiej. Pokrzywdzony, zainteresowany takim świadczeniem wpuścił go do domu.

Podczas rozmowy, rzekomy urzędnik poinformował, że warunkiem uzyskania świadczenia jest wykazanie się własnymi środkami. Pokrzywdzony uwierzył mu i pokazał posiadane w domu oszczędności. Następnie nieznajomy polecił odłożyć je na miejsce i wręczył pokrzywdzonemu dokumenty do podpisania. Najprawdopodobniej wtedy, korzystając z nieuwagi seniora zabrał jego pieniądze.

Po podpisaniu dokumentów oszust wyszedł z domu. Dopiero po jego wyjściu pokrzywdzony zorientował się, że został okradziony i zawiadomił funkcjonariuszy. Ponieważ od zdarzenia upłynęło już kilka godzin, mimo natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy, złodzieja nie udało się zatrzymać.

 

Nie ma jednej złotej zasady, która uchroniłaby nas przed przestępcami. Jednak stosując się do kilku prostych zasad można zminimalizować ryzyko kradzieży bądź oszusta:

– w domu lub mieszkaniu zawsze zamykajmy drzwi wejściowe na zamki;
– nie otwierajmy drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrzmy przez wizjer i zapytajmy;
– jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. urzędu, administracji, pracownik pomocy społecznej czy  gazowni, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie czy był on do nas kierowany;  jeśli nie mamy telefonu poprośmy, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
– jeśli już kogoś wpuścimy, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli nam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
mając w domu pieniądze nie pokazujmy ich i nie zdradzajmy miejsca ich przechowywania;
– nie przekazujmy żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nieznanym nam osobom, nie podpisujmy z nimi żadnych umów; (każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem kuriera);
– nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
– nie udzielajmy żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie rozmawiajmy planach życiowych swoich czy członkach rodziny.

 

KMP Rzeszów

 

20-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)