REKLAMA

Postulują o zmiany w zarobkach pielęgniarek

RZESZÓW. Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie rozwiązania problemu finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń medycznych wykonywanych przez pielęgniarki i położne.

Protestujące pod urzędem marszałkowskim pielęgniarki.

Protestujące pod urzędem marszałkowskim pielęgniarki.

Mając na uwadze zapewnienie właściwego finansowania podmiotów leczniczych adekwatnego do rzeczywistych kosztów związanych z udzielaniem świadczeń medycznych wykonywanych przez pielęgniarki i położne Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego postulują, aby od lipca 2016 r. w systemie kontraktowania świadczeń medycznych uwzględnić prace wykonywane przez pielęgniarki i położne – czytamy w nadesłanym oświadczeniu.

Radni uważają, że koniecznie należy rozszerzyć zapisy ustalające minimalne normy zatrudnienia i kwalifikacje zawodowe pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami i objąć nimi również niepubliczne podmioty lecznicze realizujące świadczenia medyczne finansowane ze środków publicznych, w ramach podpisanych kontraktów z NFZ.

Proponowana zmiana przyniesie wymierne korzyści finansowe dla podmiotów leczniczych w postaci urealnienia przychodów z tytułu wykonywanych świadczeń medycznych oraz bezpośrednio dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych poprzez wzrost ich wynagrodzenia. Należy tutaj jednocześnie nadmienić, że działanie to podniesie poziom i jakość udzielanych świadczeń medycznych przez ww. personel medyczny oraz zmniejszy migrację tej grupy zawodowej do innych zawodów, jak również emigrację za granice Polski – wyjaśniają.

Przypomnijmy, że 22 kwietnia pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się pikieta ponad 600 pielęgniarek z całego województwa. Pielęgniarki i położne domagają się podwyżek i godziwych pensji.

 

13-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

postuluja-o-zmiany-w-zarobkach-pielegniarek