PORAŻ / SANOK / PODKARPACIE. 40-letni kierowca, który w sobotę wieczorem potrącił dwie 14-latki w Porażu usłyszał trzy zarzuty. Ponadto, prokuratura zawnioskowała do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Jedna z dziewcząt, mimo reanimacji zmarła. Druga przebywa w rzeszowskim szpitalu, jej stan jest ciężki, ale stabilny.
Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór na ul. Karpackiej w Porażu. Jak przekazywała sanocka policja, kierujący audi, jadąc drogą powiatową w kierunku Zagórza prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na pobocze, gdzie potrącił dwie idące 14-letnie mieszkanki Poraża. Mężczyzna wjechał do rowu, a następnie pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia, uciekając w kierunku lasu. Został zatrzymany przez policjantów. To 40-letni mieszkaniec powiatu leskiego. Pobrano mu krew do badań, sprawdzono stan trzeźwości. Okazało się, że miał blisko promil alkoholu w organizmie.
Jedna z potrąconych dziewczynek, pomimo podjętej reanimacji zmarła. Druga jest hospitalizowana w Rzeszowie. Jak udało nam się ustalić, jej stan jest ciężki, ale stabilny.
– Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła w tej sprawie śledztwo. W niedzielę z kierowcą przeprowadzono czynności procesowe. Przesłuchano go i postawiono łącznie trzy zarzuty – informuje Kamil Gościński, prokurator w Prokuraturze Rejonowej w Sanoku
1 zarzut z art. 177 &2 KK (w związku z art. 178 &1 KK), który dotyczy spowodowania wypadku w ruchu. “Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
2 zarzut z art. 162 &1 KK, który mówi o nieudzieleniu pomocy. “Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
3 zarzut z art. 178a &1 KK, czyli prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. “Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Najsurowsza kara w ramach wymienionych wyżej przestępstw zakłada pozbawienie wolności do 12 lat.
Art. 178. KK Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy w ruchu lub wypadku w ruchu § 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lub art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Z uwagi na zagrożenie surową karą, a także ze względu na możliwość mataczenia, prokuratura w Sanoku złożyła w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Wniosek ma zostać rozpatrzony dzisiaj.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz