REKLAMA

Ponad 9 mln zł na ochronę zabytków z Podkarpacia (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach zabytkowych w naszym województwie została przeznaczona kwota prawie 9,4 mln zł. Przyznano 269 dotacji, z czego najwięcej – 71 dotacji – właścicielom budynków sakralnych. O szczegółach podczas wtorkowej konferencji prasowej mówiły wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

DSC_0321

W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 418 wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków. Na cen cel mamy przeznaczoną kwotę 9 392 tys. z zł. Skutkować to będzie zawarciem przez wojewódzkiego konserwatora zabytków ponad 260 umów z właścicielami obiektów.  Środki  zostaną przeznaczone m. in. na prace remontowo-konserwatorskie dworów, kamienic, obiektów sakralnych i innych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jak poinformowała podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot, do 28 lutego 2021 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z s. w Przemyślu wpłynęło ponad  400 wniosków o przyznanie dotacji na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru obiektów ruchomych i nieruchomych.

 

Przyznano 161 dotacji na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury na kwotę 6 232 000 zł i 108 dotacji na prace konserwatorskie przy obiektach ruchomych na kwotę 3 160 000 zł. 

Środki trafią m. in. na ochronę obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (zabytki w Smolniku i Turzańsku), do Muzeum Zamku w Łańcucie czy Klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, a także do innych miejsc na terenie delegatur Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z s. w Przemyślu (Przemyśl, Krosno, Rzeszów, Tarnobrzeg).

 

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków przyznawane są w danym roku kalendarzowym ze środków będących w dyspozycji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku  to osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będąca właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.

Lista przyznanych dotacji jest dostępna TUTAJ

 

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Foto: Justyna Żuczek

 


11-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.