REKLAMA

Ponad 200 osób oszukanych przy zakupie kryptowalut

RZESZÓW / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadzą śledztwo w sprawie doprowadzenia ponad 200 obywateli Polski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy dokonywaniu inwestycji finansowych w drodze zakupu kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding.com.

pexels-photo-730550

Foto: pexels.com

Aktywna działalność platformy inwestycyjnej Aspen Holding, identyfikowanej w Internecie m. in. pod adresami https://aspenholding.com lub https://aspenholding.co, miała miejsce w latach 2019-2020. W chwili obecnej ilość pokrzywdzonych z terenu całego kraju, przekracza ponad 200 osób.

 

Jak wyglądał proceder?

Proceder rozpoczynał się poprzez wyszukanie bądź podstawienie w sieci Internet, osobom zainteresowanym zainwestowaniem swoich środków, artykułu z wykorzystaniem wizerunku znanych osób ze świata mediów. Artykuł najczęściej przyjmował charakter wywiadu, w którym wyżej wymienione osoby publiczne, miały zachęcać do inwestycji m.in. w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotu Aspen Holding. Artykuł ten za każdym razem był fingowany. Linki do artykułów podstawiane były m.in. na popularnych portalach społecznościowych.

W celu wywołania presji na pokrzywdzonych, w artykule umieszczany był zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji. Rejestracja odbywała się za pomocą formularza kontaktowego, do którego odnośnik umieszczany był w tekście. W celu rejestracji niezbędne było podanie danych osobowych, numeru telefonu oraz adresu e-mail. W niedługim czasie “konsultant” oddzwaniał na podany numer do osoby zainteresowanej inwestycją. W rozmowie zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego. Do podjęcia współpracy niezbędne było wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 $, która umożliwiała założenie “indywidualnego konta inwestycyjnego”.

Kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie posiada siedziby na terenie Polski. Jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z numerów rozpoczynających się od kierunkowego +48 71[…], ale również +48 22[…] oraz numerów zagranicznych wskazujących na Wielką Brytanię w postaci +44[…]. Kontakt był jednostronny, oddzwonienie na numery, z których telefonowali sprawcy, nie było możliwe.

Osoby zainteresowane inwestowaniem, wskutek namowy sprawców, dokonywali instalacji na swoich urządzeniach oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer umożliwiającego zdalną obsługę komputera. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne na rynku. Link do instalacji programu był udostępniany przez sprawców w drodze korespondencji e-mail. W konsekwencji, na skutek instalacji tego oprogramowania, pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości on-line. W ten sposób, sprawcy dokonywali licznych operacji finansowych przy wykorzystaniu kantorów lub giełd umożliwiających zakup kryptowaluty Bitcoin, której jednostki następnie wyprowadzane były na specjalnie wygenerowane portfele kryptowalutowe.

Transakcje na rachunkach pokrzywdzonych, wskutek ich zmanipulowania, były osobiście autoryzowane w systemie bankowym. W zależności od zabezpieczeń systemu bankowego, gdzie pokrzywdzony posiadał rachunek, był to kod sms, indywidualny kod zabezpieczający czy kody zdrapki, które pokrzywdzeni wpisywali samodzielnie bądź udostępniali sprawcom. W każdym przypadku, pokrzywdzeni przekonani byli, że inwestują swoje środki w kryptowaluty bądź inne aktywa za pośrednictwem platformy aspenholdinng.com, mogące im przynieść szybki zysk inwestycyjny. Same transakcje wykonywane były w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z konsultantem, który zapewniał ich, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. W wielu przypadkach zaciągane były również kredyty obciążające pokrzywdzonych, ponownie autoryzowane przez nich samych, lecz będących w przekonaniu, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem.

 

Straty wyceniono na kilka milionów złotych

Zarówno domena aspenholding.com i aspenholding.co, wykorzystane rachunki bankowe, giełdy/kantory kryptowalutowe, numery telefonów, oprogramowanie komputerowe oraz inne usługi są zarejestrowane i administrowane przez podmioty mające swoją siedzibę poza granicami kraju. Straty przekraczają kilka milionów złotych, zaś jednostkowo wahają się one od 1 000 do ponad 700 000 złotych. Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie apelują o zachowanie ostrożności podczas korzystania z sieci Internet oraz weryfikowania wiarygodności i rzetelności podmiotu, z którym zamierzają podjąć współpracę, bądź są do niej namawiani.

Osoby pokrzywdzone w ten sposób zachęcamy do kontaktu z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie tel. 47 821-21-71 bądź z najbliższą jednostką Policji – informuje KWP w Rzeszowie

Funkcjonariusze jednocześnie apelują o weryfikowanie i bieżącą analizę Listy Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, na którą wpisywane są podmioty prowadzące nielegalną działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. Na niej umieszczony został w grudniu 2020 r. m.in. podmiot Next Trade Ltd. – właściciel Aspen Holding. Zwracajmy również uwagę, na inne platformy inwestycyjne działające w podobny sposób jak z Aspen Holding.

Źródło: KWP w Rzeszowie

27-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)