REKLAMA

Ponad 13,8 tys. obcokrajowców pracuje na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na koniec kwietnia br. 13 875 osób z zagranicznym paszportem było zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w województwie podkarpackim. To ponad 800 więcej niż w październiku 2019 (13 024) osób z zagranicznym paszportem.

IMG_3253_2

Foto: mat. prasowe ZUS

 

W Oddziale ZUS w Jaśle zgłoszonych jest 2052 a rzeszowskim 11827 obcokrajowców. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Rosji, Litwy, i Włoch, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Turcji, Hiszpanii, Francji a nawet Nepalu czy Australii.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione i prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim.

 

Z 13 875 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 11943 to obywatele Ukrainy, 359 – Białorusi, 225  – Rumunii, Rosji – 120, Litwy – 94, Włoch – 86.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę, to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związanych jest z usługami i handlem.

Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie, czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy – mówi Wojciech Dyląg.

Zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. W większości, bo w ponad 80 procentach, do pracy w Polsce przyjeżdżają z zagranicy osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20-49 lat.

 

Źródło: mat. prasowe ZUS

19-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)