REKLAMA

Pomnik Jana Pawła II w Parku Papieskim poświęcony (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Stojący w Parku Papieskim pomnik św. Jana Pawła II został uroczyście odsłonięty i poświęcony w środę 2 czerwca, czyli dokładnie w 30. rocznicę papieskiej wizyty w Rzeszowie. W wydarzeniu wzięli udział duchowni, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, lokalnych instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta. Uroczystość poprzedziła msza święta w rzeszowskiej katedrze.

po1_1

Podczas uroczystości pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak powiedział, że wszyscy dostrzegają i doceniają z perspektywy tych trzydziestu lat epokowe dla miasta znaczenie papieskiej wizyty, w następstwie której w 1992 roku Rzeszów stał się stolicą nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej.

Ulokowany w Parku Papieskim pomnik to także wyraz naszej wdzięczności za Wielki Pontyfikat i papieskie nauczanie, do którego warto i trzeba się odwoływać w życiu osobistym i społecznym – powiedział Marek Bajdak.

Obecna na uroczystości wojewoda Ewa Leniart dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie pomnika.

To będzie taki materialny ślad w naszej pamięci. Dziękuję wszystkim, którzy tę inicjatywę podjęli i doprowadzili do końca – powiedziała wojewoda.

 

po6_1

Były prezydent Rzeszowa, Mieczysław Janowski, który uczestniczył w przygotowaniach do wizyty papieża w Rzeszowie oraz witał Jana Pawła na lotnisku w Jasionce, tak wspominał ten moment:

Powiedziałem wtedy: „Witamy cię w mieście, które od stuleci nosi krzyż w swoim herbie” Ojciec Święty odpowiedział krótko – „Pozdrawiam też Rzeszów”. Ale jego słowa zapisały się w naszej pamięci – wspominał Mieczysław Janowski, dodając aby ta rocznica papieskiej wizyty była wspólną radością mieszkańców Rzeszowa.

Biskup Kazimierz Górny mówił z kolei o ważnej inicjatywie, jaką było utworzenie Parku Papieskiego, dziękując za to byłemu prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi.

Bardzo się cieszę, że Rzeszów upamiętnił pobyt papieża i to historyczne wydarzenie wspaniałym parkiem i pomnikiem. Parkiem, który przez pokolenia będzie radował dzieci, młodzież i dorosłych jako teren rekreacji ale i kontemplacji i religijnej modlitwy – mówił biskup Kazimierz Górny.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie biskup Kazimierz Górny i Tadeusz Ferenc, zaś poświęcenia dokonał ordynariusz rzeszowski, biskup Jan Wątroba.

 

po2_1

 

W uroczystości uczestniczyli także biskup Edward Białogłowski oraz arcybiskup Edward Nowak. Po poświęceniu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i odśpiewali wspólnie między innymi ulubioną pieśń papieża – Barkę.

Inicjatorem budowy pomnika było Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II „Lumen et Spes”, które otrzymało wsparcie samorządu Rzeszowa.

Pomnik Jana Pawła II stoi w centralnym punkcie Parku Papieskiego, który powstał w miejscu, gdzie papież w czerwcu 1991 spotkał się z wiernymi. Pomnik to projekt rzeźbiarza Eliasza Dyrow.

 

Źródło, zdjęcia: Urząd Miasta Rzeszowa

03-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)