REKLAMA

Pomnik Czynu Rewolucyjnego będzie wpisany na listę zabytków?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Generalny Konserwator Zabytków uchylił w całości decyzję Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Ma to związek z zażaleniem, jakie wpłynęło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Złożyła je Fundacja Rzeszowska.

20170622_190740

Foto: Kacper Ciuba / archiwum Rzeszów24.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków, która stwierdzała, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego nie może być wpisany do rejestru zabytków. Podkarpacki konserwator uznał wcześniej monument za zabytek ruchomy i podkreślił, że wpisu odmówili jego właściciele, czyli ojcowie Bernardyni.

Po przeanalizowaniu zażalenia Fundacji Rzeszowskiej, Generalny Konserwator Zabytków uchylił wspomnianą wyżej decyzję i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy pomnika konserwatorowi z regionu. Decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków była podparta tym, że wojewódzki konserwator nie ustalił stanu prawnego pomnika.

Składająca zażalenie Fundacja Rzeszowska opowiada się za ochroną Pomnika Czynu Rewolucyjnego przed wyburzeniem. Wyburzenia domaga się IPN. Jest to związane z ustawą dekomunizacyjną.

Źródło: PR Rzeszów

06-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

pomnik-czynu-rewolucyjnego-bedzie-wpisany-na-liste-zabytkow-5688-00r2kc