REKLAMA

POLSKA. Stoki narciarskie otwarte, a pensjonaty nie!

POLSKA. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, stoki narciarskie pozostaną otwarte. Poinformował o tym wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin. Niestety, hotele, pensjonaty i kwatery prywatne będą jednak zamknięte dla turystów przynajmniej do połowy stycznia.

000AR1DX6NRV3V4W-C123-F4
Foto: pixabay.com

W dobrych, rzeczowych rozmowach z branżą narciarską wypracowaliśmy protokół sanitarny, który jeszcze dziś skonsultujemy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Wygląda na to, że wkrótce będziemy mogli ogłosić dobre wieści dla narciarzy – napisał we wtorek na Twitterze wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

W weekend wicepremier Gowin wykluczał możliwość funkcjonowania stoków narciarskich w trakcie obowiązywania obostrzeń koronawirusowych. Na antenie Polsat News potwierdzał, że stoki podzielą los turystyki i branży hotelarskiej. Tym bardziej zaskakująca jest wtorkowa informacja.

 

Wiceminister rozwoju zabiegał o pozostawienie otwartych stoków narciarskich

Portal wp.pl dotarł do informacji, że wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy najaktywniej zabiegał o to, by stoki narciarskie pozostały otwarte. Portal podaje, że przed wejściem do rządu wiceminister Gut-Mostowy posiadał większość udziałów w spółce “Witów-Ski”, zarządzającej podhalańskim ośrodkiem narciarskim w Witowie.

Według danych z KRS-u, jakie przytacza portal wp.pl, wiceszef resortu rozwoju Miał 299 udziałów wartych 2 mln 990 tys. zł. Obecnie wiceminister posiada mniej niż 10 procent udziałów w spółce (ma 58 udziałów o wartości 580 tys. zł). Jego żona Krystyna ma z kolei 53 udziały. Gut-Mostowy od 2018 roku zasiadał w zarządzie spółki “Witów-Ski”. A od 14 lutego 2019 roku do końca lipca br. był prezesem firmy.

 

Funkcjonowanie stoków – wytyczne Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

We wtorek na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowano wytyczne sanitarne, według których będą musiały funkcjonować stoki narciarskie. Na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca obok siebie mogą zajmować tylko osoby, które razem mieszkają (rodzina, współlokatorzy).

Nie trzeba będzie się izolować od osób, z którymi podróżujemy na stok, natomiast od wszystkich innych narciarzy trzeba będzie utrzymać odstęp (1 osoba na 100 metrów kwadratowych). Na stokach, jak w każdym miejscu publicznym, obowiązuje też nakaz zakrywania ust i nosa.

Ministerstwo zaleca, by stacje turystyczno-narciarskie umożliwiły płatności bezgotówkowe. Wszystkie często dotykane powierzchnie mają być codziennie dezynfekowane, dotyczy to również wypożyczanego sprzętu.

 

Hotele i pensjonaty nadal zamknięte

Od soboty 7 listopada hotele, pensjonaty i kwatery prywatne są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.

Sytuacja nie zmieni się przynajmniej do 17 stycznia, o czym w rozmowie z RMF FM mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Data ta nie jest przypadkowa. Jak ogłosił premier, od 4 do 17 stycznia potrwają jednolite dla całego kraju szkolne ferie zimowe.

 

Źródło: red., wp.pl, rmf24.pl, KPRM, gov.pl, Jarosław Gowin / Twitter
Oprac. Kacper Ciuba

25-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

polska-stoki-narciarskie-otwarte-a-pensjonaty-nie-6633-00r2kc