REKLAMA

POLSKA. Rząd rozszerza tarczę antykryzysową

POLSKA. Rząd uzupełnia założenia tarczy antykryzysowej. Zmiany dotyczą rozszerzenia pomocy dla pracodawców i pracowników, między innymi: zwolnienia z ZUS dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób i rozszerzenie świadczenia postojowego do trzech miesięcy.

EVAHfc0XYAY9Q9p

Foto: Adam Guz / KPRM

Dzisiaj przedstawiamy założenia do uzupełnienia tarczy antykryzysowej. Prezentujemy te niezbędne działania, by ratować polskie firmy i pomagać w codziennym funkcjonowaniu wszystkim Polakom. Pierwsze założenie uzupełnienia tarczy antykryzysowej to rozszerzenie pomocy i zwolnienie z ZUS-u dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób. Na umowach cywilnoprawnych – rozszerzenie z jednego miesiąca pomocy do 3 miesięcy – poinformował podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Dla pracowników objętych kwarantanną przyznano zasiłek 50 procent minimalnej krajowej. Rząd proponuje też zabezpieczenie środków przekazywanych w ramach tarczy antykryzysowej przed egzekucją komorniczą. Wydłużone zostają terminy administracyjne, wprowadzone zostaną także uproszczenia w usługach pocztowych. Całość pakietu do uzupełnienia Tarczy Antykryzysowej wyniesie ponad 11 miliardów złotych.

Najbardziej rozwiązaniami w ramach tarczy antykryzysowej są zainteresowane duże firmy. Liczba złożonych wniosków jest ogromna. Urzędy pracują i pensje będą wypłacane pracownikom. Wsłuchiwaliśmy się w głosy i apele większych firm. One, podobnie jak mikrofirmy, będą mogły skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jeżeli Senat będzie pracował równie szybko, to te działania mogą wejść w życie przed świętami Wielkiej Nocy. Chronimy miejsca pracy i poprawiamy płynność przedsiębiorstw i wciąż pozostajemy w dialogu ze stroną społeczną i przedsiębiorcami – dodała minister rozwoju.

Wyciągaliśmy wnioski, które doprowadziły do wprowadzenia nowych rozwiązań. Tarcza zadziałała i pokazała, że niektóre rozwiązania z tarczy antykryzysowej były niezbędne i koniecznie. Zostało złożonych ponad 340 tysięcy wniosków – powiedziała podczas konferencji Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Źródło: KPRM / Twitter

07-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)